Прочитај ми чланак

Гугл Ерт (Google Earth ) нам разоткрива војне тајне (1) (Фото)

0

laneta
Пре десетак година, Гугл претраживач је покренуо јединствени пројекат Гоогле Еартх. Многи делови земљине површине сy били доступни прегледу високе резолуције, уз помоћ слике снимљене из свемира.

Са појавом информационе технологије, којy сада имамо на располагању, мапе су квалитетније, високе резолуције и имају могућност показивања рељефа, као и многе друге корисне функције. Све ове карактеристике су бесплатно доступне.  Програм Гоогле Планета Земља (Гоогле Еартх) је једна од најбољих, можда и најбоља апликација, која је бесплатна и доступна свима.

Да би сте имали увид у целокупни програм, захтева само да имате интернет везу, јер величина је само 16 МБ, а карте су учитане с онлајн приказивањем.

Слика и слојеви програма налазе се у кешу, штеде време и пропусни опсег. Системски захтеви Гоогле Еартх су веома мали: 1-2 ГХз процесора и 1 ГБ оперативне меморије. Али, ако је потребно, програм може функционисати и на много споријим рачунарима, укључујући и мобилне телефоне. На много начина, брзина преузимања зависи од интернета, али 20-50 КБ / били би сасвим довољни, без дугог чекања, при учитавању другог сајта.

На Гyгл, Планета Земља, можете користити неколико видова претраге. На пример, унесите име града или конкретну улицу, на енглеском или руском језику, а програм ће вам показати тачну локацију. Такође, програм може приказати и пут (или најкраћи пут). Морате унети „назив“ почетну и крајњу тачку, а програм ће показати прави пут који ће бити обележен плавом бојом и пратећи натписе, нећете залутати.

На Гугл, Планета Земља, постоје посебни слојеви који приказују панораму, галерије, време и још много тога. Ако некакав слој утиче на нормалан приказ, или му није неопходан, онда га у сваком тренутку можете искључити. Програм даје добар квалитет слике. У неким областима снимања, можете посматрати објекте са висине од неколико десетина метара, који вам омогућавају и најситније детаље.

Могућност посматрања 3д објеката, нарочито је згодно када „путујете“ кроз улице градова или посматрате велике објекте.

ssha-pentagon

Пентагон

 

statuya-svobody

Кип Слободе

 

raditeleskop-aresibo-3d

Радио-телескоп Арецибо

 

Упркос свему, објављују се сателитски снимци војних инсталација широм света. Упркос обавештењима о „затвореним“ областима, као што су на пример: Аберински полигон у Сједињеним Америчким Државама, највећи део војних објеката су лако доступни за гледање. Дакле, фотографије, које су раније биле доступне само обавештајним агенцијама и класификоване као тајне, сада их може видети, ко год пожели.

Од сада, свако може, како кажу, да израчуна број (комада) авиона, ракета, бродова. Чињеница, да је до недавно ово била привилегија војних обавештајних служби у свету, док је данас то постало предмет љубитељима ове врсте забаве. Од посебног значаја су стратешке нуклеарне снаге (СНЦ). А на снимцима је приказана географска ширина и дужина, а можете видети и друге занимљиве детаље.

Како је познато, основy америчких стратешких снага сачињавају балистичке ракете на подморницама (ПЛАРБ). Свака ПЛАРБ је опремљена са 24 ПБР класе „Тридент-2“. У овом тренутку, морскy компонентy америчких стратешких нуклеарних снага, сачињавају 14 нуклеарних подморница (ПЛАРБ) са 336 ПБР.

lodka

Због способности да за време дугих патрола, сво време буде потопљена, подморница ПЛАРБ је зато врло тешка за сателитско цнимање и визуелно праћење.

groton-apl

Поморска база у Гротонy

 

bangor-vashington

Усидрени ПЛАРБ у Бангорy

Тако је много лакше да надгледате подморнице која се налазе привезане на доковима.

Земаљске стратешке нуклеарне снаге САД се састоје од стратешки ратног комплекса опремљеног интерконтиненталним балистичким ракетама (ИБР). Тренутно су распоређене до 450 „Минутеман“ у силосима.

baza-malmstrom-shahta-minuteman

База Малстром, силоси „Минетмен“

Авијационе компоненте САД чине стратешке нуклеарне снаге, или тешки бомбардери, који су способни да реше нуклеарни проблем. Сви стратешки бомбардери имају статус „двоструке намене“: они могу да нанесу удар уз коришћење како нуклеарног, тако и конвенционалног оружја.

b-52

В-52Н на борбеном дежурству у Минот, ваздухопловној бази

 

arizonatekson-v-1v

В-1В авиобаза у Тексонy

Сергеj Линик – са руског превео: Славиша Лекић