Прочитај ми чланак

Грузија спремна за рат са Русијом: „Офанзива ће почети недељу дана после избора!“

0

Још једна држава може бити увучена у отворени сукоб са Русијом. Грузијска опозиција најављује нове протесте, изјављујући да је пут земље ка Европи. Ако прозападна странка изгуби на јесењим изборима, почеће државни удар.

Гласање, које ће се одржати крајем октобра, могло би радикално да промени ситуацију у Грузији, и то не на боље. За места у парламенту бориће се две снаге – владајућа партија „Грузијски сан“ олигарха Биџине Иванишвилија, и „Уједињени национални покрет“ скандалозног бившег председника, Михаила Сакашвилија.

Садашњи премијер земље Иракли Кобахидзе упозорио је:

„Победа партије „Јединствени национални покрет“ бившег председника Сакашвилија, довешће до тога да Грузија отвори други фронт против Русије. И то ће се десити у року од недељу дана након избора.“

Ова странка има прозападне корене и већ показује најаву нових протеста. Разлог је потписани закон о страним агентима, који је изазвао незадовољство у САД. Осим тога, власти желе да донесу закон против ЛГБТ пропаганде. Због тога је Вашингтон одбио земљу којој је раније обећао финансирање.

Лидери опозиционих партија оптужују владу за издају и кажу да јој грађани то неће опростити.

Опозиционари тврде да пут Грузије лежи у Европи. Шта ће бити после избора?

Ако опозиција победи, земља ће доћи под де факто контролу Запада и поновити пут Украјине. Грузија ће бити пуна оружја и коришћена као одскочна даска за други фронт против Русије.

Према подацима који су декласификовани од стране руске спољне обавештајне службе, ако прозападна странка изгуби предстојеће изборе у Грузији, земља би могла да уђе у хаос, што би водило државном удару.

Према сценарију који је раније примењиван у другим земљама, у Грузији ће избити протести великих размера, који ће се развити у нереде. Опозиција ће за настанак кризе оптужити Русију, тврдећи да она омета прикључење Европској унији.

Снаге безбедности, које би покушале да обуздају протесте, биће оптужене за прекомерну употребу силе, што ће додатно подгрејати тензије и агресију међу демонстрантима.

Влада би у таквом сценарију могла да се повуче са власти како би избегла велике жртве, што би отворило простор за милитаризацију земље.

Ово би, према предвиђањима, могло довести до отварања другог фронта, што би представљало изазов за Русију, али и донело велике патње Грузији. Запад би био једини који би имао користи од таквог развоја догађаја, јер му је циљ ослабити Русију.

Многи Грузијци сматрају да је рат са Русијом неизбежан, а у контексту предстојећих избора, многи верују да би победа прозападне странке, коју предводи Михаил Сакашвили, довела до сукоба.

Доктор Георгиј Леванидзе, с којим је разговарао дописник АиФ-а Георгиј Зотов, изјавио је да му је јасно да ће, уколико Сакашвилијева странка победи на изборима, његов циљ бити рат са Русијом. Леванидзе сматра да Сакашвили не размишља о будућности Грузије и последицама које би такав рат могао имати на земљу.

Михаил Сакашвили, бивши председник Грузије, тренутно се налази у затвору због злочина које је починио док је био на власти, али би могао бити ослобођен ако његова странка победи на предстојећим изборима.

Учитељица Нино Гилаури сумња да ће Сакашвилијева партија освојити довољно гласова, али верује да ће Сједињене Државе, у случају његовог пораза, организовати нову револуцију или чак државни удар у Грузији.

Анкете показују да владајућа странка Грузијски сан, која одржава добре односе са Русијом, има подршку од 34%, док Сакашвилијева странка Уједињени национални покрет има 19% подршке.

Постоји ризик од грађанског рата у земљи, јер је друштво дубоко подељено. Власник туристичке агенције Вакхтанг Бурдули истиче да највише о рату са Русијом говоре они који сами неће узети оружје у руке.

Он подсећа на неуспех Грузије у сукобу са Русијом 2008. године, када је грузијска војска поражена за само пет дана, те поставља питање ко ће сада преузети одговорност за рат.

Према његовом мишљењу, разговори о рату са Русијом су углавном бесмислени, али додаје да је грузијско друштво подељено и да постоји опасност од грађанског сукоба.

Иракли Кобалија, ИТ стручњак, који не подржава владајућу странку, такође сматра да је Сакашвили много гора опција за земљу.

Он наглашава да Русија доноси значајне економске користи Грузији и да би сукоб са Москвом имао катастрофалне последице по грузијску економију, враћајући земљу у „камено доба“.

Међутим, не желе све Сакашвилијеве присталице рат. Бизнисмен Автандил Маисурадзе примећује да је реторика његових присталица оштро антируска, али верује да, ако дођу на власт, Сакашвилијева странка ипак неће моћи да избегне сарадњу са Москвом, упркос досадашњем ставу.