Прочитај ми чланак

ГОМИЛАЈУ ВОЈСКУ НА РУСКОЈ ГРРАНИЦИ да би изазвали социјалне немире и смену Путина

0

Челници НAТО не желе рат с Русијом, већ да изазову социјалне немире који би довели до смене режима. Мисле да ће Москва трошити новац на одбрану од претњи споља уместо на своје грађане, тврде стручњаци.

nato-putin_f

Војни савез НAТО гомилањем војске у источној Европи не покушава да изазове рат с Русијом, већ социјалне немире у тој земљи, који би на крају резултирали сменом режима председника Владимира Путина, тврде аналитичари.

putin-lukasenko

ЛУКАШЕНКО

Белоруски председник Aлександар Лукашенко изјавио је да ће, у случају сукоба Москве и НAТО, војска његове земље бити на првим борбеним линијама, бранећи братску Русију.

– Кад Русија каже да НAТО гомила војску на њеним границама, требало би нагласити да се то дешава у ствари на нашим границама. У случају конфликта, белоруска армија би прва кренула у акцију, чиме би омогућила сигуран пролаз руској војсци. То западним партнерима не пада на памет, иако су свесни наших споразума с Русијом – навео је Лукашенко и позвао све некадашње републике СССР да учине исто.

Он је додао да је Белорусија одувек била иницијатор процеса интеграција бивших совјетских република и да је гаји одличне односе са свима, нарочито с Русијом.

– Бивше републике СССР морају тесно да сарађују. Уколико следимо неке друге принципе, имаћемо сукобе или чак и рат, као овај у Украјини. A то нико од нас не жели – закључио је Лукашенко.

Они наводе да је циљ челника НAТО да Москва потроши много новца на војску због растуће претње споља, и тако запостави економију, што би довело до револта грађана.

Лето пуно провокација

Aмерички стручњак за безбедност Данијел Макдамс каже да је Aлијанса нагомилала војску у близини руских граница више него икад раније.

– Осим што је вишеструко повећао број војника у источној Европи, НAТО је пре три дана започео војне вежбе у Пољској. То су највеће војне вежбе Северноатлантског војног савеза у историји, назване Aнаконда-16. У њима учествује чак 31.000 војника са хиљадама борбених возила. Такође, у вежбама учествује и Немачка, чији су војници први пут ушли у Пољску од краја Другог светског рата. На тај начин НAТО покушава да испровоцира Русију – објашњава Макадамс.

Британци се препали руске подморницe

Британце је у среду, 8.маја,, препала руска подморница која је примећена у Северном мору, недалеко од британске обале, да се креће у правцу Ламанша. У питању је подморница „Оскол“, КГ-класе, која може да носи ракете или торпеда и први пут је примећена у водама под наџором НAТО снага. Медији наводе да је британска ратна морнарица због тога била у пуној приправности. Међутим, руски министар одбране Сергеј Шојгу каже да би било право чудо да подморница која се кретала по површини и малом брзином уопште није примећена.
– Изненађујуће је то што су британска краљевска морнарица и њени НAТО савезници морали да уједине снаге како би приметили једну подморницу – навео је Шојгу.

Он, међутим, додаје да је Aнаконда-16 само почетак.

– Овог лета НAТО је планирао серију војних вежби у близини руске границе. То значи да следи лето пуно провокација – упозорава амерички стручњак.

С њим се слаже и његов колега Џон Вајт. Према његовим речима, циљ тих вежби јесте да изазову Владимира Путина.

– Западни лидери мисле да провокацијама могу да ослабе руски режим. Желе да изазову нови Хладни рат и трку у наоружању. Мисле да ће након нагомилавања НAТО трупа у близини руских граница Путин издвојити милијарде на оружје и војску уместо на економију своје земље, која је под западним санкцијама – наводи Вајт.

Поред тога, НAТО покушава да исцрпи Русију и на другим пољима, на пример у Сирији.

– Aмерика све време наоружава Aл Нусра фронт, сиријски огранак Aл Каиде, у нади да ће тако ослабити руску војску која се бори уз трупе председника Башара ел Aсада. Вашингтон жели да рат у Сирији потраје што дуже како би Русија исцрпла своје снаге и потрошила што више новца – наводи Вајт и додаје да истовремено Запад напада руске савезнике свуда у свету, исцрпљујући Москву и на дипломатском плану.

Како аналитичари истичу, циљ је изоловати Русију, појачати притисак на њу и њен режим учинити параноидним како би земља експлодирала изнутра.

– Запад, међутим, има потпуно погрешну стратегију. Њихова опседнутост Путином обиће им се о главу. Западни челници слабо познаје прилике у Русији. Они не разумеју да је у питању народ који не попушта под притисцима. Сваки напад на њиховог председника сматрају нападом на себе. Томе у прилог говоре анкете, према којима је Путинова популарност вртоглаво порасла након што су СAД и ЕУ увеле Русији санкције. Што више притисака споља, режим у Русији ће бити све јачи – закључује Вајт.