Коридор „Север – Југ“ је пројекат који би могао да се покаже као пресудни тренутак у геополитици регије и света, наводи Геополитицал Монитор.
Овај коридор, који повезује Индију са Русијом и Централном Азијом, а Русију са државама Глобалног Југа, постаје све важнији када се разматра у целокупном контексту глобалних економских и политичких токова.
Геополитички значај
Коридор „Север – Југ“ нуди значајне економске и политичке предности за све укључене стране. За Индију, овај коридор представља алтернативу кинеском пројекту „Један појас, један пут“.
Он омогућава Индији приступ европским тржиштима, као и снабдевање јефтиним угљем и нафтом из Русије. Такође, пружа безбедносну мрежу у случају евентуалних несугласица са Западом.
За Русију, коридор нуди излаз из замки западних санкција и потенцијално привилеговано место у будућим трговинским токовима.
Иран и Азербејџан виде прилику да добију економске бенефиције као кључни спонзори пројекта.
Државе БРИЦС-а, с друге стране, виде шансу да покажу снагу блока кроз реализацију пројекта који би могао да преусмери трговинске токове ван домета америчких санкција.
Препреке и изазови
Пројекат коридора „Север – Југ“ суочава се са значајним изазовима, међу којима је најважнији недостатак потребног финансирања за инфраструктуру.
Овај коридор је готово две деценије стагнирао због проблема са финансирањем, а многе од тих потешкоћа повезане су са Ирану, који је кључни део овог трговинског пута.
Западне санкције, које су укључивале ограничења из периода „Осовине зла“, као и санкције везане за нуклеарни програм и тероризам, често су отежавале рад индијских и руских компанија у Ирану.
Економски потенцијал
Коридор „Север – Југ“ представља привлачну алтернативу Суецком каналу. Његов потенцијал за смањење времена транзита за 40% и трошкова транспорта за 30% чини га изузетно атрактивним за све укључене стране.
Ово објашњава зашто многе друге земље, поред иницијалних учесница (Иран, Русија, Индија и Азербејџан), такође показују интересовање за овај коридор.
Земље попут Јерменије, Белорусије, Казахстана, Киргистана, Таџикистана, Турске, Омана и чак Сирије разматрају могућности за укључивање у овај пројект.
Напредак и тренутни статус
Претходна извештавања медија указују да су Русија и Индија убрзале реализацију инфраструктурних пројеката коридора на територији Ирана. Овај корак може бити кључан за превазилажење тренутних препрека и убрзање имплементације коридора, што би могло имати значајан утицај на глобалну трговину и геополитичке односе.
Закључак
Коридор „Север – Југ“ има потенцијал да преобликује међународну политику и трговину. Иако се суочава са бројним изазовима, његов значај за економски развој и геополитичке динамике чини га пројектом од велике важности за све укључене стране.
Његова успешна реализација могла би донети велике промене у глобалним трговинским токовима и геополитици.