Прочитај ми чланак

Генерал Попов: Запад је већ дозволио Украјини да нападне руску територију

0

Недавне информације указују на то да је Украјини можда омогућено коришћење дугометних ракета за нападе унутар дубине руске територије.

Међутим, према тврдњама генерал-мајора Владимира Попова, Украјина би могла наићи на значајне препреке у реализацији ових напада због ограничења у војним ресурсима и технологији.

Генерал Попов наглашава да тренутни украјински авиони Ф-16, који су релативно стари и нису опремљени за ношење тешких ракета, можда неће бити способни да користе дугометне ракете са дометом до 1000 км.

Ф-16 су лакши авиони који нису пројектовани за ношење тешких ракета великог домета, које захтевају много већу носивост и софистициранију опрему за навођење.

Иако Украјина поседује ракете ЈАССМ (Јоинт Аир-то-Сурфаце Стандофф Миссиле), које долазе у верзијама са дометом од 370 км (АГМ-158А) и 1000 км (АГМ-158Б ЈАССМ-ЕР), употреба ових ракета може бити проблематична.

Према генералу Попову, Украјина можда нема одговарајуће авионе који могу да их носе због њихових димензија и тежине. Ракете великог домета, попут ЈАССМ-ЕР, захтевају авионе са специјализованим системима навођења и јачим структуралним капацитетима.

Према стручњаку, чак и ако Украјина има приступ дугометним ракетама, потребна су специјализована возила за њихово лансирање. Ф-16, са старим системима навођења и радарима, можда не може да искористи пун потенцијал ових ракета.

За њихово успешно коришћење потребни су модернији авиони са већим капацитетима за ношење и лансирање тешких ракета.

Да би се авиони опремили за ношење дугометних ракета, потребни су стручњаци за одржавање и обуку. Ови специјалисти, укључујући инжењере и техничаре, могу бити страни инструктори који помажу Украјини у прилагођавању и коришћењу ове софистициране опреме.

Постоји могућност да ће Украјинци бити обучени за рад са ракетама, али ће додатна обука и подршка бити неопходни.

Још један проблем може бити инфраструктура за лансирање ракета. Иако је могуће лансирати ракете са импровизованих локација попут ауто-путева, што се често ради у ратним условима, потребна је одговарајућа логистика и припрема да би се омогућило ефикасно коришћење ракета са таквих локација.

Питање детекције и уништавања дугометражних ракета такође је значајно. Ракете дугог домета могу бити тешко откривене и праћене, али њихово откривање је приоритет за противваздухопловну одбрану.

Да би се обезбедила сигурност, важно је да системи ПВО буду ефикасни у идентификацији и неутрализацији ових претњи.

Укратко, иако Украјина можда има приступ дугометним ракетама, низ техничких и логистичких изазова може отежати њихову ефикасну употребу.

Одговарајући авиони, обука специјалиста, и инфраструктура за лансирање су кључни фактори који ће одредити успех у имплементацији ових ракета.

Проблеми са носивостима и могућностима авиона као што је Ф-16, заједно са потребом за додатном обуком и подршком, представљају значајне препреке које Украјина мора превазићи како би успешно користила ове ракете у нападима.