Прочитај ми чланак

Где Пентагон троши милијарде? Пао на ревизији, а усваја рекордан буџет за одбрану

0

Америчко министарство одбране годинама не успева да објасни на шта троши милијарде долара пореских обвезника, а сада су добили и повишицу

Антиратни активисти критиковали су америчке законодавце дан након што је објављено да се очекује да ће Конгрес усвојити војни буџет од 847 милијарди долара за наредну фискалну годину, иако је Пентагон недавно „пао“ на својој петој узастопној годишњој ревизији. При том, према проценама готово 40 милиона људи широм земље живи у сиромаштву.

Прошлог месеца „Пентагон још једном није успео да прође основну ревизију која показује да зна где иде његов новац“, наводи се у Пројекту националних приоритета Института за политичке студије. „И уместо да их позову на одговорност, Конгрес је спреман да да велику повишицу агенцији која није успела да поднесе рачуне за више од 60 одсто својих средстава.“

Позивајући се на четири особе које су упознате са преговорима, „Политико“ је пренео да ће захваљујући „компромису о закону о одбрани“ још 45 милијарди долара бити додато већ огромном предлогу председника Џозефа Бајдена за војни буџет. Бела кућа је затражила војни буџет од 813 милијарди долара за фискалну 2023. годину, што је повећање од 31 милијарде долара у односу на тренутну, рекордну суму од 782 милијарде долара.

Извори портала наводе да ће захваљујући договору, горња граница буџета за националну одбрану бити 847 милијарди долара, а ако се у њега укључе програми који не спадају у надлежности конгресних комитета за одбрану, буџет ће онда достићи 858 милијарди долара.

Пројекат националних приоритета (НПП) назвао је предлог да се додатно повећа војна потрошња упркос промашајима Пентагона када је реч о рачуноводству и људским правима „јасним показатељем да је агенција превелика“.

„Друге велике владине агенције су одавно прошле ревизије“, наводи НПП. „Али Пентагон, са више од 750 војних објеката, и повећањем буџета који је више него двоструко већи од дипломатског буџета Стејт департмента, толико је огроман и расут да нико не зна где иде његов новац.“

Према НПП-у, једно решење би било да се Пентагон учини „много мањим“.

Раније ове године, демократе из Клуба за смањење потрошње на одбрану представили су закон „Људи уместо Пентагона“ који предлаже смањење потрошње Пентагона за следеће фискалне године за 100 милијарди долара и прерасподелу тих средстава ка претњама које „нису војне природе“, као што су пандемија ковида, климатска криза и погоршање неједнакости.

Иако се већина америчких бирача противи војној потрошњи која прелази 800 милијарди долара, ранији напори да се смањи буџет Пентагона нису успели да добију довољну подршку да прођу у Представничком дому или Сенату, делимично захваљујући посланицима који добијају значајне количине новца за кампању од индустрије оружја која има користи од немилосрдног повећања расхода.

НПП је у четвртак саопштио да би „после 20 година рата, и у времену када је државна потрошња очајнички потребна негде другде, пета неуспела ревизија Пентагона у исто толико година требало да буде последња кап која је прелила чашу.“

„Ово није мудра употреба средстава пореских обвезника“, наводи непрофитни истраживачки институт. „То је пљачка програма који су нам потребни, као што је укидање пореских кредита за децу који смањује сиромаштво деце за половину. И то је наставак ратног наслеђа Пентагона, а све у корист извођача радова који добијају отприлике половину Пентагоновог буџета у било којој години.“