Прочитај ми чланак

Фурсов: Све је решено пре годину дана – 16 правила Запада у односу према Русији

0

Добро је што се појавио овај извештај „Четам хауса“. Противник нам је показао свој став и јавно рекао „кренули смо на вас“. Но, добро! Примили смо к знању

У мају прошле године Четам хаус, Краљевски институт за међународне односе – врло озбиљна организација у Великој Британији – објавио је извештај под називом „Митови и лажне концепције у дискусијама о Русији. Како утичу на западну политику и шта се може учинити“. Ово је озбиљан рад и усредсредићу се само на опште црте: шта ови људи сматрају митовима које у свом раду оповргавају.

Уопштено, унапред говорећи, приметићу да, у принципу, овај извештај поставља, црта црвеном линијом оквир који западни истраживачи, пре свега англоамерички, не смеју да прелазе. Он им даје смернице како да мисле и како да проучавају Русију. Како се може истраживати, како не може, шта је правилно, шта је неправилно. У том смислу реч је о концептуалном идеолошком документу.

1. Сматрати нетачним да су Русија и Запад подједнако лоши.

Односно, смисао је следећи: Русија је лоша, а Запад је добар. А то да су они подједнако лоши је мит и мора се одбацити.

2. Сматрати нетачним да Русија и Запад желе једно исто.

Ово значи да Русија и Запад, заправо, желе различите ствари. По њихом мишљењу. У принципу, наравно, ми желимо различите ствари. Али они имају у виду нешто сасвим друго.

3. Сматрати нетачним да је Русији било обећано да се НАТО неће ширити.

Они ово сматрају митом.

4. Сматрати нетачниm да Русија није у конфликту са Западом.

5. Сматрати нетачним да је нама, Западу, потребна нова паневропска безбедносносна архитектура која ће укључити Русију.

То јест, ако је ово мит, значи да је Западу потребан систем који ће искључити Русију. Уопштено, цео документ је документ о томе – како искључити Русију.

Четам хаус, Краљевски институт за међународне односе из Лондона (Извор: Друштвене мреже)
6. Сматрати нетачним да смо ми у обавези да побољшамо односе са Русијом не добијајући од ње уступке, јер је то веома важно.

Ако је ово мит то значи да од Русије треба добити максималне уступке. За нас је то упутство – нема уступака.

7. Сматрати нетачним да Русија има право на заштитни периметар, сферу привилегованих интереса, укључујући и територије других.

То јест, они поричу Русији право да има заштитни периметар. Даље.

8. Сматрати нетачним да ми можемо забити клин између Русије и Кине да би ослабили њихово заједничко деловање усмерено против интереса Запада.

9. Односе Запада са Русијом треба нормализовати да бисмо се могли супротставити успону Кине.

То јест, какав је закључак? Не треба нормализовати односе Запада са Русијом.

10. Сматрати нетачним да је Евроазијска унија искрен и значајан партнер Европској унији.

11. Сматрати нетачним да су народи Украјине, Белорусије и Русије – једна нација.

То јест, они ће ићи у том правцу – да ми нисмо један народ. Они хоће да деле, да раздвоје.

12. Крим је одувек био руски.

Они ово поричу.

13. Либералне тржишне реформе су биле лоше за Русију. Односно, нанеле су јој штету.

Они ово сматрају митом. То јест, јељцинштина је за њих веома добра. Заправо, оно што је било лоше за Русију – добро је за њих. И зато је потребно на све начине говорити да је штета од либералних реформи – само мит.

14. Санкције против Русије су погрешан приступ.

Тако се, према извештају, не може размишљати.

15. (Веома важан моменат!) Сматрати нетачним да је све због Путина. Русија је централизована аутократија којом се управља „ручно“.

Ако је ово мит, то значи врло једноставну ствар. Није важно да ли је на власти Путин или неко други, Русија је свеједно лоша и ми смо с њом у сукобу.

16. Оно што ће доћи после Путина биће боље.

Ако је ово мит, то значи да је за њих Русија увек лоша.

Документ отворено објашњава позицију ове фабрике мисли – Четам хауса. А он, ова структура, „Краљевски институт за међународне односе“, развија стратегију и тактику односа према осталом свету: како британску, тако и англоамеричку. Самим тим и однос према Русији. Односно, главна мисао је: са Русијом је могуће направити договор тако што ћемо је натерати да капитулира. И то је написано сасвим отворено. Фактички, то је била објава рата.

А у закључку извештаја формулисано је 10 принципа рационалног ефективног односа Запада према Русији. Ово су закључци из целокупне анализе.

Хоћу одмах да кажем, уопштено, све што су они написали ми морамо прихватити и применити у свом односу према њима. У суштини, ово треба искористити и окренути против њих. Како је говорио Хамлет: „Путуј отровни челику ка свом одредишту“. Дакле:

Прво. Прихватити стратегију засновану на адекватној оцени могућности, намера и деловања Русије.

Друго. Запамтити да Кремљ није пријатељ Запада.

Треће. Избегавати искушење закључивања великих послова или геополитичког савеза са Русијом.

Четврто. Очекивати да ће нам Русија донети много разочарања.

Да, треба се постарати, заиста…

Пето. Не попуштати Русији.

Шесто. Прихватити да су непријатељски односи са Русијом у складу с данашњим тренутком и да су диктирани реалношћу с којом се суочавамо.

То јест… Ако развијемо ову мисао, они тврде да су односи сада непријатељски и да ће такви бити.

Седмо. Ставити безбедност изнад економске користи.

Потребно је да ово добро запамтимо. А наши чиновници врло често размишљају о користи и не мисле о безбедности. Потребно је, такорећи, учити од непријатеља. Зато што је овај документ безусловно – непријатељски! Ово више није противник већ непријатељ.

Осмо. Одупрети се искушењу прављења компромиса на рачун интереса и вредности због сарадње.

И ово је потребно запамтити. Ми ни у ком случају не треба да правимо компромис у погледу својих вредности и интереса због сарадње са Западом. Овде се морамо понашати истоветно њима.

Девето. Очекивати бучне, бесне, оштре реакције Москве на мере Запада предузете за заштиту сопствених интереса.

И последње, десето. Развијати истраживања о Русији…

Они пишу да је потребно повећати број људи који се баве Русијом као противником, проширити ту сферу. Узгред, и ми би требало да учинимо исто.

Добро је што се појавио овај извештај Четам хауса. Зато што је противник показао свој став и јавно рекао „кренули смо на вас“. Но, добро! Примили смо к знању.