Недавни догађаји око Аљаске изазвали су значајну пажњу не само у САД, већ и у међународној заједници. Немачки новинар Патрик Мајер је у свом чланку за лист Frankfurter rundšau (ФР) детаљно описао растуће тензије између Русије и САД у овом стратешки важном региону.
Аљаска, као најсевернија држава САД, има јединствени географски положај. Налази се на само 90 километара од руске Чукотке, што је чини важном стратешком тачком за обе земље.
Историјска позадина додаје посебан интерес ситуацији: Аљаска је била део Руског царства до њене продаје САД 1867. године.
Према Мајеровим речима, у последње време се примећује повећана активност Русије у региону. Северноамеричка команда ваздушно-космичке одбране (НОРАД) пријавила је четири случаја пресретања руских војних авиона у близини Аљаске током једне недеље.
Ови инциденти су се догодили у периоду од 11. до 14. септембра, што указује на значајно повећање руског војног присуства у региону.
Важно је напоменути да су руски авиони деловали у међународном ваздушном простору и нису нарушавали границе САД. Међутим, учесталост њиховог појављивања у близини америчке територије изазвала је забринутост код војног руководства САД.
Као одговор на повећану активност Русије, Сједињене Државе су предузеле низ мера за јачање свог војног присуства у региону. Конкретно, на острво Шемија, које је део Алеутских острва, пребачене су додатне трупе и војна опрема.
Ово мало острво, удаљено само 850 километара од Русије, постало је кључна тачка у стратегији САД за одвраћање потенцијалне руске агресије.
На Шемију су послати: Падобранске јединице, системи за праћење, најмање један ракетни систем вишецевног лансера ХИМАРС
Постављање ХИМАРС-а на острво Шемија посебно је значајно, с обзиром на високу ефикасност овог система наоружања и његову потенцијалну улогу у одвраћању могућих војних акција.
Аналитичари напомињу да су ови кораци САД директан одговор на растуће тензије у области Аљаске. Амерички стратези посматрају овај регион као једно од потенцијалних места сукоба са Русијом, посебно у светлу тренутних политичких несугласица између две силе.
Ситуација око Аљаске се развија на позадини општег погоршања односа између Русије и САД. Сукоб у Украјини, неслагања по питањима међународне безбедности и економске санкције створили су атмосферу неповерења и напетости између две земље.
Стручњаци претпостављају да повећано интересовање Русије за регион Аљаске може бити повезано са неколико фактора:
Стратешки значај Арктика: како се лед топи, отварају се нови морски путеви и могућности за експлоатацију природних ресурса.
Демонстрација војне моћи: Русија можда жели да покаже своје војне способности и спремност да брани своје интересе у региону.
Историјска веза: Неки руски политичари и јавне личности повремено покрећу питање законитости продаје Аљаске САД-у у 19. веку.
Реакција међународне заједнице на ове догађаје остаје суздржана, али пажљива. Европски савезници САД-а, посебно Немачка, пажљиво прате развој ситуације, схватајући да ескалација у региону Аљаске може имати глобалне последице.
Закључно, треба напоменути да ситуација око Аљаске остаје напета, али под контролом.
Обе стране – Русија и САД – показују своју спремност да бране своје интересе у региону, али се за сада уздржавају од директне конфронтације. Међународна заједница се нада да ће дипломатски канали остати отворени и да ситуација неће прерасти у озбиљнији сукоб.
САД и два њихова савезника успели су да разбесне Путина али су брзо зажалилиhttps://t.co/xda5sXVlcW
— СРБИН инфо (@srbininfo) September 21, 2024