Прочитај ми чланак

РТ: 40.000 НАТО војника у масовној европској војној вежби

0
German troops who are part of the NATO-led International Security Assistance Force (ISAF), attend a memorial ceremony for slain soldiers, in the German Army's Camp Marmal in Mazar-e-Sharif

Фотографија: Немачки војници који су део Међународних безбедносних снага (International Security Assistance Force (ISAF) под водством НАТО-а (Ројтерс / Омар Собани)

(rt.com)

После повлачења из Авганистана 2014, НАТО је спреман за велику европску војну вежбу која укључује 40.000 војника, око седам пута више него на недавној вежби на Балтику, а уз критичаре у кризом погођеној ЕУ који то називају бацањем новца.

Западна алијанса тврди да је ово тестирање способности и тимског рада чланова, углавном из разлога уклапања америчке посвећености са посвећеношћу алијансе, као и због одржавања борбене готовости пошто се авганистанска мисија заврши.

Вежбе, заказане за 2015, ће укључити 40.000 војника распоређених у Шпанији и Португалу. Амерички армијски генерал-потпуковник Фредерик Хоџис, командант копнених снага НАТО-а, рекао је Ројтерсу, да „ова врста вежбе, ова врста сложености, ће бити норма,“ тако да су вежбе само прве у низу.

Главни разлог за њих је, према НАТО-у, што војници треба да остану оштри и упражњавају своју интероперабилност, посебно после Авганистана, у време војне неактивности.

Генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен је, у септембру, истакао важност улоге Европе у савезу,  рекавши да „европске нације могу – и треба – да учине више да одговаре посвећености Америке“

Али неки у Европи кажу да ЕУ не може да себи приушти тако скуп подухват у временима економских тешкоћа и, још, да то није заиста неопходно.

Карл Ребаум, бивши официр безбедносних служби Источне Немачке, каже да „не постоји било каква потреба за овим трупама у Европи. Мислим да би појачали операције чак и да се Авганистан не ближи крају … Уместо одбрамбене војске, они желе војску за интервенције, за агресију. НАТО је одговоран за три четвртине потрошње глобалног наоружања у време када су многи његови чланови без пребијене паре. „

У Берлину, на пример, група демонстраната, позната као „Мајке против рата“, била је недавно у центру града, држећи транспаренте с натписом: “ Не за интервенције“ – позив Европи да заустави бацање новца на војску и брине о притиску економских питања која погађају континент навелико.

„Становништво је све сиромашније, а ратови су све скупљи. Ове врсте вежби су претња друштву „, рекао је један од демонстраната новинару РТ-а, Петеру Оливеру.

Други је рекао да је „лудо мислити да ово има икакве везе са било каквом лажном државом. Изводећи операције у Европи, НАТО показује да и даље гледа према Русији. „

Предстојећи низ ратних игара долази усред свеопштих смањења војне потрошње широм НАТО-а, после скупих војних интервенција на местима као што су Либија и Авганистан, што је био велики одлив ресурса.

Иако ће се операција наводно извести да би одржала борбену готовост и координацију, нове ратне игре су најављене само неколико дана после Steadfast Jazz  вежби почетком новембра, блиских руској граници и  запрепашћењу Москве.

Steadfast Jazz вежбе су наводно циљале на „измишљеног непријатеља“,  иако није била никаква тајна да су лармаџије у земљама као што су Летонија, Естонија и Литванија вапиле због могућности да Русија нагомила своје снаге на њиховим границама у покушају да их освоји и васпостави Совјетски Савез .

Летонски министар одбране Артис Пабрикс рекао је Ројтерсу: „Русија као земља је у последњих пет година исказала пораст своје одлучности на Балтику …“ Стеадфаст џез “ је важан за нас, јер ово су прве вежбе где се заиста оспособљавамо да бранимо наше територије. „

Фотографија:  НАТО војници из Међународних безбедносних снага стижу на место напада самоубице у Кабулу 16. маја 2013. (Ројтерс / Мухамед Исмаил)

Фотографија: Амерички војници из Међународних безбедносних снага држе стражу на месту напада самоубице у Кабулу, 27. фебруара 2013. (Ројтерс / Омар Собани)

Званичници НАТО-а поричу да су вежбе усмерене на застрашивање Русије, али то није много допринело ублажавању страховања руских званичника, забринутих што се блок полако приближава западним границама земље.

Сумње остају у вези са предстојећим системом ракетне одбране НАТО-а, за који организација тврди да га припрема за „неваљале државе“ сценарија, за државе попут Северне Кореје или Ирана. Међутим, систем ће усмерити своје оружје директно на Русију. У најновијем потезу, САД и Румунија су почетком новембра почеле да преправљају своју војну базу у источноевропској земљи, која ће садржавати неке елементе АБМ (противракетног) штита.

Расмусен, говорећи о недавној „Стедфаст џез“ вежби, рекао је на конференцији за новинаре у Летонији 6. новембра, да су игре „наравно сигнал за свакога ко би могао имати било какву намеру да нападне НАТО савезника, али ја не очекујем да Русија има било какву намеру да нападне НАТО савезнике, па Руси не би требало да буду забринути. Могло би се рећи да је ово сигнал онима на које се може односити. „

Рајнер Руп, бивши немачки обавештајни официр ХВА, сматра да би садашње вежбе требало испитати у светлу авганистанског искуства и да предстојеће ратне игре имају мало везе са европском безбедности или држањем свих спремнима за сваки могући сценарио.

И тамо је, он објашњава, НАТО „могао да тестира своју интероперабилност“ подједнако добро. Међутим, сада, „НАТО земље – посебно Сједињене Државе – што су оставиле Авганистан као претученог пса са репом међу ногама, треба да пројектују и покажу свету да и даље имају наоштрене канџе“. Руп види ратне игре као ништа више доли „делом континуираног труда … застрашивања народа који не следе добровољно вођство САД и Европе“.

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић