Прочитај ми чланак

Европа спрема нова правила за путовања: БУСТЕР ДОЗА на сваких девет месеци

0

Европска унија ће препоручити рок од девет месеци за валидност вакцинације против ковида за путовања у блок, а такође ће предложити давање приоритета вакцинисаним путницима, наводи се у документу у који је "Блумберг" имао увид.

Европска комисија ће предложити да земље чланице наставе да примају све путнике који су вакцинисани цепивима које је одобрио блок. Такође позива земље да се поново отворе од 10. јануара за све оне који су користили вакцине које је одобрила Светска здравствена организација, наводи се у документу.

Предложена ажурирања такође уводе ново временско ограничење за валидност вакцине, што сугерише да ће бустери бити потребни након периода од девет месеци.

Очекује се да ће предлози, који покривају путовања изван ЕУ, бити објављени касније у четвртак.

Владе ЕУ траже да блок изједначи разлике у правилима како би се олакшала путовања, након што су земље заузеле различите приступе према дужини важења вакцине и бустер дозама.

Како се најновији талас пандемије убрзава широм Европе, извршна власт ЕУ планира да од 1. марта укине своју белу листу земаља из којих су дозвољени сви путници без обзира на статус вакцинације. Од тог датума вакцинисани и путници који су прележали вирус са ЕУ дигиталним ковид сертификатом или еквивалентном пропусницом могу да уђу у блок.

Нова правила за децу

Ревидирана правила би такође омогућила путовање у ЕУ за децу између 6 и 17 година која су имала негативан ПЦР тест пре поласка, чак и ако нису вакцинисана. Земље ЕУ могле би да захтевају додатно тестирање након доласка, као и карантин или самоизолацију.

Као додатан вид заштите, доказ о негативном ПЦР тесту би био потребан за све путнике који су вакцинисани цепивом које је одобрила СЗО, али коју није одобрио европски регулатор, као и за оне који су се опоравили од короне.

Подсетимо, СЗО је одобрила вакцине компанија Фајзер, Модерна, Џонсон и Џонсон, Астра Зенека, Синофарм, али не и руско цепиво Спутњик В. Од наведених вакцина Европска агенција за лекове (ЕМА) није одобрила ону коју производи Синофарм.

О предлозима ЕК ће даље одлучивати Европски савет.