Изјава Дмитрија Медведева, заменика председника Савета безбедности Русије, указује на озбиљну забринутост Москве у вези с евентуалним снабдевањем Украјине немачким ракетама Таурус, дугог домета.
Медведев је истакао да овај потез, иако неће суштински променити ток рата, може значајно да повиси ризик ескалације сукоба до „најопасније фазе.“
Његова изјава долази као одговор на претње Фридриха Мерца, кандидата за немачког канцелара, који је најавио могућност слања ракета Таурус као одговор на наставак руске специјалне војне операције.
Медведев је нагласио да се евентуална испорука ракета Украјини може посматрати као начин да се „продужи агонија украјинског режима,“ имплицирајући да Запад подржава Украјину само како би пролонгирао сукоб, и то по цену украјинског народа.
Он је такође истакао став да се тиме повећава вероватноћа озбиљне ескалације, у којој би удари крстарећим ракетама могли да пређу границе досадашњих сукоба, улазећи у фазу потенцијално опасну за све укључене стране.
Повећани ризик ескалације, према Медведеву, представља јасну опасност по регионалну, али и глобалну стабилност.
У вези с Мерцом, Медведев сматра да је његов „ултиматум“ Русији део предизборне стратегије. Мерц је Русији поставио својеврсни ултиматум: Окончајте специјалну војну операцију или ће Немачка пружити подршку Украјини додатним оружјем, међу којима су и ракете Таурус.
Према Медведеву, овакви потези неће утицати на исход сукоба, већ само представљају део кампање којом европски лидери желе да добију подршку гласача на таласу подршке Украјини.
Медведев се, такође, осврнуо на политичку стратегију Запада, посебно Европе, у којој, како он види, политичари попут Мерца стављају интересе САД изнад сопствених националних интереса.
Медведев истиче да европски политичари ризикују ширење рата на територије својих земаља, упркос чињеници да би то директно угрозило њихове народе. „Невјероватно је да европски лидери ризикују безбедност својих земаља, само како би подржали интересе САД,“ каже Медведев, имплицирајући да Wасхингтон користи европске земље као продужену руку својих геополитичких интереса.
Ова стратегија, према његовим речима, директно је супротстављена интересима европског народа, који би у таквом сценарију био изложен све већим опасностима.
Осим што упозорава на опасност од ескалације, Медведев је поновио став руског председника да испорука ракета Украјини само доприноси продужавању сукоба.
Он је алудирао на то да су европски лидери, под утицајем Вашингтона, потпуно изгубили осећај за рационално процењивање ризика које доносе овакви потези.
Према његовим речима, Запад инсистира на ескалацији сукоба, али би цена таквог приступа могла бити превисока, посебно за саме европске државе, које ризикују да постану полигон за сукобе који се тичу интереса великих сила.
Аналитичари сматрају да изјава Медведева одражава дубоко укорењен став Русије према војној помоћи коју Запад пружа Украјини. Према руском тумачењу, свака нова испорука оружја Украјини повећава шансе да сукоб уђе у фазу директних сукоба између Русије и Запада, што би могло имати несагледиве последице за међународни мир и безбедност.
Русија овакве потезе види као део шире западне стратегије задржавања утицаја у Украјини и противљења ширењу руског утицаја.
Медведев није пропустио да истакне и значај чињенице да би употреба дугометних ракета попут Таурса могла да допринесе дестабилизацији и изван украјинске територије.
Ове ракете омогућавају украјинској војсци да напада циљеве дубље унутар територије под руском контролом, а то, према Медведеву, представља додатну провокацију према Москви.
Он је јасно указао на то да би Русија могла одговорити снажније него досад уколико осети да је угрожена стабилност њених територија.
Поред тога, чињеница да Медведев изјављује да европски политичари делују по жељама САД додатно компликује односе у оквиру НАТО савеза и између Русије и Запада.
У позадини ових тврдњи лежи уверење Русије да Запад, предвођен САД-ом, настоји да окружи и притисне Русију с циљем смањења њеног утицаја.
Додатне испоруке наоружања Украјини се у руским круговима сматрају кораком ка проширењу рата, што води ка све већем тензијама и ризицима за све учеснике, укључујући европске државе које, према Русији, нису свесне последица које овакав конфликт може изазвати по њихову безбедност.
У међувремену, коментатори на Западу тумаче Медведевове речи као још један покушај Москве да застраши земље које подржавају Украјину. Многи сматрају да је руски званичник свесно повећао озбиљност реторике како би заплашио европске владе које су опрезне у вези с директном војном подршком Кијеву.
Европски лидери, међутим, истичу да подршка Украјини представља принцип одбране суверенитета и да су вољни да преузму додатне ризике како би се супротставили Русији.
Оваква динамика показује како се геополитика развија у свету у којем велики актери користе сваки потез као прилику за јачање своје позиције. И док се сукоби у Украјини настављају, реторика с обе стране постаје све оштрија, што додатно отежава могућност проналажења решења мирним путем.