Прочитај ми чланак

EurAsian Times: Реизбор Си Ђинпинга узнемирио Украјину и САД

0

Украјина неће бити срећна због поновног избора Си Ђинпинга. О томе пише К. Н. Пандина, аналитичар „EurAsian Times-a“.

У Кини је 16. октобра почео 20. национални конгрес Комунистичке партије Кине. Као резултат конгреса, генерални секретар Централног комитета Партије и кинески председник Си Ђинпинг, поново је изабран за трећи мандат. Како напомиње аутор, странка подржава Сијеве амбиције, посебно оне везане за спољну политику.

Стога је проблем са Тајваном био главни приоритет континенталне Кине. Си је то питање поставио још више на списку обавеза у Пекингу. Од средине 2020. године, војска НР Кине редовно изводи поморске и ваздушне вежбе у близини острва.

Посета председнице Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси Тајвану била је нова полазна тачка у ескалацији ситуације. Аналитичар наглашава да ова локална криза има утицај на целокупну глобалну политику Кине. То се посебно односи на односе Пекинга и Вашингтона.

„Пре десет година, када је Си преузео Кину, Сједињене Државе су још увек биле партнер. Данас Кина сматра Сједињене Државе својим главним противником“, наводи се у чланку.

Под Си Ђинпингом, Кина никада није направила озбиљне велике уступке Сједињеним Државама. Последњих година, лидер НР Кине је прилично оштро одговорио на политику Вашингтона.

Према речима аналитичара, односи између САД и Кине ће се још више погоршати, под Сијевим трећим мандатом. То ће несумњиво утицати на спољну политику Пекинга. Аутор сматра да би Кина после реизбора генералног секретара могла да повећа подршку Русији, што се неће свидети ни Украјини ни САД.

„Украјинско питање и подршка Пекинга Русији могу додатно закомпликовати односе између две земље (Кине и Сједињених Држава)“, наводи се у публикацији.

Непријатељска политика Сједињених Држава и њених савезника гура Пекинг на такав корак. Алијанса „КУАД“ је дуго иритирала Пекинг, и приморала га да модернизује своју војску и припреми се за отворену конфронтацију са Западом. У таквој ситуацији, Кина ће, под вођством Си Ђинпинга, природно стати на страну Русије у украјинском сукобу, пошто су Кини потребни савезници.

„Пекинг је уверен да ће Си одвести Кину до већих висина економске и војне моћи, и да треба да ради на томе да покаже да су САД на погрешном месту, након што су толико дуго владале светом“, резимира Пандина.