Прочитај ми чланак

ЕУ договорила како ће изгледати ковид пасоши

0

Дефинисан је изглед сертификата о вакцинацији против коронавируса на нивоу Европске уније.

Како је за Јутарњи лист појаснио Крунослав Цапак, шеф Хрватског завода за јавно здравство и члан Националног штаба цивилне заштите, сертификат ће обавезно садржавати име и презиме вакцинисане особе, државу из које долази, име вакцине која је коришћена, датум вакцинације, серијски број цепива и код бар преко кога ће се очитавати подаци.

Foto:printscreen

“Дефинисан је изглед сертификата о вакцинацији, али се они за сада користе само у медицинске сврхе, а не у сврху преласка границе. Сада се интензивно разговара и о коришћењу сертификата за прелазак границе, сигурно ће доћи време кад ће ЕУ донети одлуку, али још постоји пуно питања и контроверзи”, рекао је Цапак и додао како за сада ниједна земља ЕУ није донела одлуку о преласку границе на основу вакцинације али да постоје билатерални договори.

“И ми имамо неке билатералне разговоре да међусобно признамо сертификате о цепљењу”, додао је Цапак.

Различити произвођачи

Он је појаснио да још увек не постоје визуали, него договор на нивоу ЕУ о садржају који би морао да садржи сертификат, односно “ковид пасош”. “Постигнут је договор о самом садржају сертификата. Он треба да садржи име и презиме особе, цепиво које је коришћено, датум вакцинације и серијски број вакцине”, рекао је Цапак.

Такође, требала би да буде наведена и држава. С обзиром на то да се иде на смарт решење, каже Цапак, биће потребна минимум три мјесеца да то профукнционише јер се на нивоу Уније још увек разматра да ли ће грађани који су вакцинисани добити смарт картице или код који ће моћи да се очита на мобилном телефону.

“Чини ми се да је најизгледнија та варијанта с QR кодом, но како овде говоримо о великом броју људи из целе ЕУ, јасно је да је то велик посао и за само прикупљање података, али и за стручњаке који ће налазити информатичко решење”, рекао је он.

Бројне контроверзе

Како је нагласио Цапак, за сада се такве потврде смеу користити само у медицинске сврхе, но и на нивоу Уније се расправља какву би све примену могле имати, нарочито у сфери туризма.

Иако је вакцинација добровољна, неке авиокомпаније су веч најавиле да ће превозити само вакцинисане путнике. Део чланица ЕУ већ је најавио да ће такве потврде бити замена за негативни ПЦР тест при уласку у њихову државу. Израел, на пример, најављује да без такве потврде грађани неће смети ући на масовна окупљања, а невакцинисани запослени ће радити у дислоцираним канцеларијама и неће смети да се друже са осталима.

Такав приступ отвара бројне контроверзе, пре свега у подручју људских права, с обзиром на то да је вакцинисање добровољно те да, барем засад, на тржишту нема довољно вакцина за све, па се поставља питање може ли вакцина да буде услов за улазак, на пример, у авион. Све то је разлог што ови ковид пасоши још неко време неће профункционисати.