Председник САД Доналд Трамп поново је привукао пажњу светске јавности контроверзним предлогом за решавање израелско-палестинског сукоба. Наиме, Трамп је предложио да Америка преузме власништво над Појасом Газе, очисти га од рушевина и опасних експлозивних средстава, а затим на тој територији изгради модерну „ривијеру“, док би Палестинци били пресељени у друге државе. Његов предлог, који је уследио током сусрета са израелским премијером Бењамином Нетањахуом, изазвао је осуде широм света, од арапских држава до америчких политичара из обе странке.
Детаљи Трамповог плана
Трамп је идеју представио као решење које би донело мир и економски препород. „Сједињене Државе ће преузети власништво над Газом, очистити је и претворити у економски мотор региона“, изјавио је председник, називајући свој план „потпуно другачијим приступом“ у решавању деценијског сукоба.
Он је додао да би САД распоредиле војску како би осигурале стабилност, уклониле рушевине и изградиле модерно насеље које би, према његовим речима, „обезбедило неограничене могућности за запошљавање и стамбено збрињавање за људе из тог подручја“. Трамп је рекао да је тренутна ситуација у Гази неподношљива и да Палестинци заслужују боље услове за живот, али је инсистирао на томе да би тај бољи живот био могућ само ван Појаса Газе.
„Зашто би Палестинци желели да остану тамо? То је пакао“, рекао је Трамп, игноришући дубоку повезаност Палестинаца са њиховом земљом.
Овај план подсећа на раније идеје Трамповог зета и бившег саветника Џареда Кушнера, који је такође предлагао да се Газа „очисти“ и развије, док би Палестинци били пресељени у друге земље у региону.
Критике из Америке
Унутар саме Америке, Трампов план наишао је на оштре осуде демократа и појединих републиканаца.
Демократски сенатор Крис Мерфи изјавио је: „Америчка инвазија на Газу би довела до покоља наших војника и отворила деценије нових сукоба на Блиском истоку. Ово је звучало као лоша, болесна шала“.
Слично мишљење изразио је представник Џејк Аучинклос, који је оценио план као „непромишљен и неразуман“. Аучинклос је позвао јавност да преиспита мотиве председника, оптужујући га за „себичне интересе“ и „непотизам“, алудирајући на Трампове раније везе са инвестицијама у некретнине.
Један од најоштријих коментара дошао је од Џастина Амаша, бившег републиканског конгресмена палестинског порекла. „Ако Америка распореди трупе да насилно уклоне муслимане и хришћане из њихових домова у Гази, не само да ће бити крива за злочин етничког чишћења, већ ће се упустити у још једну непромишљену окупацију. Ниједан Американац са чистом савести не би смео да подржи овако нешто“.
Хамас: „Смешне и опасне изјаве“
Палестинска милитантна група Хамас одмах је реаговала, називајући Трампов план „рецептом за хаос“. Сами Абу Зухри, портпарол Хамаса, изјавио је:
„Наш народ у Појасу Газе неће дозволити да овакви планови прођу. Оно што се тражи јесте крај окупације и агресије против нашег народа, а не протеривање са наше земље“.
Зухри је додао да су Трампове изјаве „смешне и апсурдне“ и упозорио да би овакви потези могли да запале регион.
Осуде из међународне заједнице
Међународна реакција такође је била снажна и готово једногласно негативна.
Аустралијски премијер Ентони Албанезе поновио је став своје земље о подршци решењу у виду две државе. „Позиција Аустралије остаје иста: подржавамо решење које обезбеђује независну палестинску државу“, изјавио је Албанезе, одбацујући Трампов план као неизводљив.
Саудијска Арабија, кључни савезник САД и потенцијални партнер у Трамповим плановима за нормализацију односа између Израела и арапских држава, поново је потврдила своју посвећеност стварању независне палестинске државе. Саудијско Министарство спољних послова саопштило је да нормализација односа са Израелом зависи од решења палестинског питања. „Наша подршка палестинској држави је чврста и непроменљива“, наведено је у саопштењу.
Анализа и историјски контекст
Многи стручњаци сматрају да Трампов план представља „колонијалистички приступ 21. века“. Његова идеја о пресељењу милиона људи подсећа на најцрње примере присилних миграција у историји, које су резултирале етничким чишћењима и масовним људским трагедијама.
Арон Дејвид Милер, бивши амерички преговарач за Блиски исток, оценио је да овај план показује дубоко неразумевање конфликта. „То није ни хуманитарни ни реалистични пројекат. То је опасан преседан који би додатно дестабилизовао Блиски исток“.
Осим политичких и моралних препрека, Трампов предлог наилази и на озбиљне практичне проблеме. Арабијске државе попут Египта и Јордана, које би морале да приме пресељене Палестинце, већ су изразиле оштро противљење. Јордан, који већ има велики број палестинских избеглица, страхује од дестабилизације сопствене државе, док Египат страхује од уласка Хамасових присталица међу избеглице.
Чак и унутар Израела, идеја је наишла на подељене реакције. И док екстремни десничари у Нетањахуовој коалицији подржавају сваки корак ка уклањању Палестинаца из израелски окупираних територија, поједини аналитичари упозоравају да би ово могло угрозити дугорочне интересе Израела и изазвати непредвидиве последице.
Иако многи овај предлог виде као још један од Трампових „бомбастичних“ покушаја да привуче пажњу, неки сматрају да је ово део његове шире политичке стратегије. Трамп је познат по томе што изазива контроверзе како би скренуо пажњу са других тема или тестирао границе својих политичких идеја.
Бет Санер, бивша обавештајна службеница изјавила је: „Трамп не размишља као традиционални лидер. Његови потези нису у складу са нормама спољне политике, што може бити освежавајуће, али и опасно“.
Упркос критикама, Трамп остаје уверен у исправност свог плана. Његови симпатизери виде га као лидера који се усуђује да каже оно што други не смеју, док критичари упозоравају да би овакви потези могли нанети непоправљиву штету не само Блиском истоку, већ и америчком глобалном угледу.
Остаје да се види да ли је овај предлог само још један пример Трампових „спектакуларних“ најава или озбиљан покушај решавања једног од најкомплекснијих конфликата данашњице.