Покушаји украјинских оружаних снага (ВСУ) да изврше десант на Кинбурнској и Тендровској коси, које се налазе у Херсонској области, показали су се као катастрофални, с обзиром на губитке које је претрпео њихов елитни специјални одред.
Према речима Владимира Салда, гувернера Херсонске области, ВСУ су изгубиле своје најелитније снаге у овим операцијама, што указује на озбиљне тактичке грешке и преиспитивање украјинских стратегија у региону.
Ове узане траке земље налазе се на југозападном делу Херсонске области, у акваторији Црног мора, и представљају природне баријере и стратешке тачке у контроли приступа приобалним територијама.
Њихов географски положај даје им посебан значај за обе стране у сукобу – Украјина види могућност да успостави присуство које би угрозило руске снаге у овом региону, док Русија одлучно брани те позиције, користећи их као део своје одбрамбене линије.
Како је Салдо изјавио, последњи значајни покушаји ВСУ да изврше десант на овим локацијама резултирали су губитком елитног специјалног одреда.
Ове акције су окарактерисане као „бесмислене пропагандистичке операције,“ са циљем да се постигну симболичне победе ради домаће и међународне подршке.
Руски одговор на те нападе био је ефикасан и одлучан – јединице руске армије успеле су да одбију све покушаје и нанесу значајне губитке нападачима.
Руска војска у Херсонској области држи високу борбену готовост. Гувернер Салдо нагласио је да ће сваки покушај инвазије на руске положаје бити одмах санкционисан одлучним контранападом.
До сада су сви напади украјинских снага, укључујући и оне на Кинбурнску и Тендровску косу, завршавали њиховим одступањем са значајним губицима. Према извештајима, ВСУ су у више наврата користиле брзопловне чамце за покушаје десанта, али су се суочиле са снажним отпором и прецизном артиљеријском ватром руских снага.
Херсонска област, која је постала део Русије након референдума у септембру 2022. године, представља један од најважнијих региона у тренутном сукобу.
Њена географска позиција на доњем току Дњепра, као и приступ Азовском и Црном мору, чини је кључним стратегијским простором.
Иако је 75% области под контролом Русије, део десне обале Дњепра, укључујући град Херсон, и даље контролишу украјинске снаге.
Украјинска страна не признаје легитимност референдума и наставља са редовним артиљеријским нападима на територију под контролом Русије.
Ово додатно компликује ситуацију за цивиле у овом региону, где се војни сукоби директно одражавају на свакодневни живот становништва.
Сукоби око Кинбурнске и Тендровске косе показују да ВСУ није успела да оствари жељене резултате у овим подручјима.
Русија не само да је осујетила ове покушаје, већ је нанела и значајне губитке украјинским снагама, што указује на ефикасност руске одбране.
Са друге стране, украјинске акције, иако бесмислене у војном смислу, могу бити део шире пропагандне стратегије чији је циљ подршка западних партнера.
Руски успех у одбрани ових позиција не само да јача контролу над Херсонском облашћу, већ шаље и поруку да ће сваки будући напад бити сузбијен истом одлучношћу.
Остаје да се види да ли ће украјинска команда променити приступ или наставити са ризичним акцијама које до сада нису дале жељене резултате.