Прочитај ми чланак

Експерти оцењују фатални корак Пољске у формирању кишобрана ПВО над Украјином

0

Фактички лишена своје ПВО, Украјина би ускоро могла добити пољски „кишобран” противваздушне одбране.

Споразум о безбедности који су недавно потписале Украјина и Пољска укључује могућност да пољска ПВО са своје територије пресреће руске ракете и дронове који нападају војне циљеве на западној Украјини.

Није искључено да је Кијев предузео овај корак како би заштитио западне војне аеродроме где ће, вероватно, бити базирани амерички ловци Ф-16.

Скандалозна одлука, према мишљењу војних аналитичара, може довести до озбиљне ескалације сукоба, па чак и до светског рата.

Експерти и коментатори су за „МК“ изнели своја мишљења о томе како ће се Русија понашати у случају појаве трећег актера на бојном пољу и да ли ће пољски војни аеродроми постати легитимне мете за руске ракете.

Подсећамо, пре неколико дана председници Пољске и Украјине потписали су споразум о безбедности. Конкретно, споразум подразумева формирање „добровољачког легиона“ у Пољској са учешћем Украјинаца.

Није искључено да ће језгро новог војног формирања чинити Пољаци и да слични „легиони“ могу ускоро бити формирани у различитим европским земљама.

Најконтроверзнија тачка споразума је могућност пресретања „у ваздушном простору Украјине ракета и дронова испаљених према територији Пољске“.

Војни стручњаци не искључују да је Украјини формирање „кишобрана“ пољске ПВО над западном Украјином неопходно за заштиту ловаца Ф-16 које је НАТО обећао Кијеву.

Војни коментатор Алексеј Суконкин је у разговору за „МК“ изјавио да не искључује развој најнеповољнијег сценарија:

Пољаци већ дуже време дижу своју ловачку авијацију када се наше ракете приближавају Лавову или граду Стрyју у Лавовској области. До сада нису прелазили границу Украјине и нису се супротстављали нашим нападима.

Али након потписивања овог споразума такви потези су могући. Пољски ловци су успели да увежбају механизам пресретања и већ сада могу обарати наше крстареће ракете и беспилотне летелице ракетама ваздух-ваздух. Технички је то могуће.

Како Русија може и хоће да одговори на ове потезе Пољске?

Наравно, Русија ће ово сматрати одређеном оружаном противакцијом. Могуће је да ће у почетку са наше стране бити издато упозорење да ће, ако Пољска не престане са тим, бити принуђени да прекинемо те акције ударима на пољске аеродроме.

А затим, сасвим је могуће да ће уследити стварне акције. Премијер Мађарске Виктор Орбан је након разговора са Зеленским и затим са Владимиром Путином изјавио да ће Украјина у блиској будућности претрпети огромне губитке.

Изнео је тврдњу да ће у наредна два до три месеца у Украјини погинути више људи него у последњих шест месеци. Дакле, вероватно је закључио из разговора да се приближавају неки велики догађаји који ће резултирати великим људским губицима.

Можда ће овај споразум постати нека врста почетне тачке за даљу ескалацију, а можда чак и за трећи светски рат. У овој ситуацији се ништа не може искључити.

Колико ПВО система је остало у Украјини?

Комплекси НАСАМС, Ирис-Т, Патриот, који су стизали у Украјину, делимично су уништени, делимично функционишу. Тачан број зна само команда Ваздушних снага Украјине.

С друге стране, последњих неколико недеља посматрамо веома успешне ракетне ударе на украјинске аеродроме. Пре тих удара тамо стижу наши извиђачки дронови који дуго „висе“ тамо, а након доласка балистичких или крстарећих ракета бележе резултат. То говори о одсуству противваздушне одбране на посебно важним објектима у Украјини.

Војни експерт, капетан прве класе Васили Дандикин, подсетио је да пуцање са територије друге државе током специјалне војне операције (СВО) представља конкретно учешће трећих земаља у борбеним дејствима.

специјалној операцији на страни Украјине учествују војни „добровољци“, заједно са Пољацима и другим представницима НАТО земаља, је једно. Али рад на нашим ракетама са територије друге државе је сасвим друга прича.

То је заиста веома озбиљно. Ми смо такође закључили споразум са Северном Корејом, али, у сваком случају, такве ситуације се тамо не разматрају.

Експерт је напоменуо да би се ситуација могла разјаснити у року од три дана, док у Вашингтону траје „јубиларна НАТО забава“. Тамо спонзори Украјине могу приредити изненађења у виду „нових пакости“. Истовремено, стручњак је уверен да Пољаци неће смети да се упусте у тако опасну ескалацију.

Иако су Пољаци русофоби и жестоко нас мрзе, на овај корак неће ићи. Већим делом их занима нешто друго – Балтик и Калињинградска област, и наравно, Белорусија…

Штавише, сада наши дронови имају могућности да буду знатно опрезнији. Можда нису толико скупи као амерички извиђачки авиони који лете изнад Црног мора, али нам омогућавају да коригујемо наше ударе.

И ако, не дај боже, Пољска почне да обара наше ракете, имаћемо потпуно право на узвратни ватру.