Прочитај ми чланак

Египат: Генералов „шамар” САД

0

sisi(Политика)

Шеф египатске армије оштро критиковао Вашингтон због лицемерја испољеног према војној управи, а тајна служба окривила америчку амбасадорку у Каиру да подстиче протесте исламиста

Главнокомандујући египатске армије генерал-пуковник Абд ел Фатах ал Сиси оштро је критиковао САД због, како је рекао, лицемерног односа према Египту, у интервјуу „Вашингтон посту”.

„Оставили сте нас на цедилу, окренули леђа. Никада вам то нећемо заборавити”, изјавио је Сиси америчком дневнику, у свом првом интервјуу после војног пуча 3. јула ове године. Генерал је коментарисао и одлуку администрације америчког председника Барака Обаме да заустави испоруку Египту борбених авиона типа „Ф-16”: „Тако се не поступа с једном патриотском армијом!”

Иступ армијског шефа изненадио је, тим пре што су односи египатске војске и САД традиционално добри. Вашингтон годишње суфинансира армијске структуре у земљи фараона са више од милијарде долара. Већина генерала који су недавно спровели пуч обучени су у војним академијама САД. Сиси је, такође, обучаван у Америци. Провео је 2006. годину на Ратном колеџу америчке армије у Пенсилванији. У међувремену, контакти Сисија и америчких званичника су продубљени. То посебно важи за период после пуча, од јула ове године. Како је Сиси рекао „Посту”, свакодневно је у телефонском контакту са америчким државним секретаром одбране Чаком Хејгелом. Приде, министар спољних послова САД Џон Кери је у неколико наврата подржао египатску војску.

О чему је реч?

Амерички и европски аналитичари истичу да је „вербални напад” египатског генерала на САД унапред договорен. „Сисијева критика Америке има унутрашњополитичку (египатску) позадину”, каже се у коментару америчког стручњака за блискоисточна питања Марка Линча који се у САД сматра „владиним човеком”. На интернет порталу „Форин полиси” Линч је упоредио тактичко постављање египатских генерала с „најцрњим мубаракизмом” који подразумева бруталну и ауторитативну владавину бившег председника Хоснија Мубарака, до његовог свргавања 2011. године.

Наводно, египатски државни и војни апарат шире у сарадњи с локалним медијима „виртуелни антиамериканизам”, не би ли тако стекли поверење маса које се у све већем броју окрећу исламистима. „Тактика подразумева сатанизацију Америке и радикалног ислама, а паралелно и дизање нивоа националистичке еуфорије”, каже Линч.

Да је све тако, потврђује дописница немачког „Шпигла” из Каира Ранија Шалоум. „Египтом ових дана круже фантастичне и исто тако апсурдне оптужбе, упућене на рачун америчког председника Барака Обаме и његове амбасадорке у Каиру Ен Патерсон”, пише Шалоумова и додаје: „Обама је испод руке проглашен исламистом, а његовој амбасадорки се пребацује да је у договору с Муслиманском браћом организовала немире и демонстрације верски залуђених маса.” Шалоумова кривицу за ширење цитираних гласина приписује египатској служби за унутрашњу безбедност која ради по налогу генерала.

Вербални маневри армијског шефа Египта и његових помагача, бар за сада, нису допринели смиривању ситуације. Како су светске агенције известиле, минуле суботе је Мохамед Белтаги, један од вођа Муслиманске браће, одржао састанак с представницима медија у протестном логору Рабаа. Белтаги је био изричит да његова организација неће ни стопу одступити од досадашњих захтева – повратак Мурсија у председничку палату, поновно усвајање устава који је војска ставила ван снаге, устоличење претходног сазива парламента који је одлуком врховног суда распуштен. Побуњеници постављају још један, по њима кључни захтев. Траже да се изведу пред суд одговорни за маскаре војске и полиције над исламистичким демонстрантима. Подсећања ради, према незваничним статистикама невладиних организација и бораца за људска права, само у току јула је усмрћено више од две стотине демонстраната.