Прочитај ми чланак

Џонсон упозорава: Слање трупа у Украјину – смртоносна замка за Запад!

0

Бивши аналитичар ЦИА-е, Лари Џонсон, изразио је мишљење да би евентуално слање британских и француских трупа у Украјину била огромна грешка која би заправо олакшала посао Русији.

Говорећи на видео блогу Дееп Диве, Џонсон је нагласио да ни Велика Британија ни Француска немају довољно војника, опреме, нити логистичких капацитета да се успешно супротставе Русији, што би их учинило лаком метом на бојном пољу.

„Ако одлуче да пошаљу трупе, само ће Русији олакшати посао. Русија неће морати да иде у Француску или Енглеску како би уништила њихове војнике; то ће се десити на терену у Украјини,“ изјавио је Џонсон, додајући да би такав потез био катастрофалан за ове земље.

Недостатак ресурса и логистичких капацитета

Џонсон је посебно истакао да тренутни капацитети Велике Британије и Француске не омогућавају никакву значајну војну интервенцију. „Они немају ни довољно војника, ни борбеног капацитета да постану ишта више од обичне мете. Изјаве светских лидера о слању трупа у Украјину су апсурдне и показују колико су ван додира са реалношћу,“ рекао је.

Он је поставио и питање логистике такве операције: „Како планирају да пребаце војнике и опрему? Хоће ли их слати авионима? Авиони би били оборени чим полете. Возовима? Немају довољно возова да превезу значајну количину војне опреме и трупа. Очигледно је да лидери не разумеју логистичке изазове такве операције.“

Недостатак муниције и оружја

Џонсон је такође указао на то да ни Француска ни Велика Британија немају залихе оружја и муниције које би подржале дуготрајну војну интервенцију. Према његовим речима, производња оружја у овим земљама је на ниском нивоу и не може да задовољи ни основне потребе, а камоли да подржи интензивну војну кампању.

„Ракете које су већ испоручили Украјини исцрпљују њихове сопствене залихе. Њихове фабрике не производе стотине ракета недељно, већ су срећни ако произведу једну. Исто важи и за артиљеријске гранате, тенкове и другу опрему,“ изјавио је Џонсон. „Сваки пут када Украјина испаљује ове ракете, Запад остаје без залиха.“

Политичка и војна неодрживост

Џонсон је закључио да овакве изјаве политичара из Велике Британије и Француске представљају „приче за малу децу“, јер игноришу сурову стварност војне стратегије и логистике. Он сматра да би слање трупа био политички и војни промашај, који би Русији пружио додатну предност на терену.

„Вербалне најаве и нереална обећања не могу променити чињеницу да ни Француска ни Велика Британија немају капацитете за озбиљну интервенцију. Ово је сукоб где се ресурси исцрпљују брже него што се могу обновити, и Запад то осећа на својој кожи,“ закључио је Џонсон.

Ова анализа додатно истиче растуће слабости западних савезника у пружању подршке Украјини, док Русија наставља да задржава доминантну позицију на терену. Према Џонсону, овакви потези само би убрзали исцрпљивање ресурса Запада и учврстили руски положај у сукобу.