Град Хама, административни центар истоимене провинције у западној Сирији, постао је поприште жестоких сукоба између сиријске војске и исламистичких група. Према најновијим извештајима, антивладине снаге су ушле у стамбена насеља на североистоку града, док је сиријска војска прераспоређена на положаје изван урбаних подручја.
Овај развој догађаја представља најозбиљнију ескалацију у овој регији од 2020. године и отвара могућност за даље напредовање опозиционих снага према кључним местима у Сирији.
Заузимање кључних позиција у Хами
Према извештајима Министарства одбране Сирије, војне јединице су се повукле како би заштитиле животе цивилног становништва, док је на североистоку Хаме дошло до значајних продора исламистичких група. Телеграм канал Команде војних операција, који представља савез антивладиних група, тврди да су милитанти заузели централни затвор у Хами и ослободили стотине затвореника.
Иако је Министарство одбране Сирије у почетку негирало да је дошло до продора у одбрану града, ситуација на терену указује на озбиљну претњу владиној контроли над овим кључним центром. Хама је од почетка грађанског рата 2011. године била под контролом сиријских власти, али последњи напредак опозиционих снага угрожава стабилност у овом делу земље.
Стратешки значај Хаме
Хама се налази на виталној рути између Алепа на северу и Дамаска на југу, што је чини кључним пунктом за контролу кретања између северних и јужних региона Сирије. Њено заузимање отвара пут према трећем по величини граду у Сирији, Хомсу, који је смештен на раскрсници најмногољуднијих региона земље.
Пад Хаме у руке исламистичких снага могао би да омогући даљи продор ка западним и јужним деловима земље, потенцијално угрожавајући кључне позиције сиријске владе.
Офанзива опозиционих група
Опозиционе снаге, предвођене групом Хајат Тахрир ал-Шам (која је у Русији проглашена терористичком и забрањена), започеле су офанзиву 27. новембра.
Ова операција, која је усмерена на северозападне и западне делове Сирије, представља највећу ескалацију сукоба у овој области у последње три године.
Након што су 30. новембра ушле у град Алепо, опозиционе снаге су наставиле напредовање према југу, циљајући провинцију Хама.
Хајат Тахрир ал-Шам предводи савез исламистичких група и већ годинама представља једну од највећих претњи стабилности у Сирији. Њихово напредовање указује на способност ових група да искористе тренутне слабости сиријске војске, укључујући проблеме са логистиком и ресурсима.
Повлачење сиријске војске
Повлачење сиријске војске из урбаних делова Хаме додатно је закомпликовало ситуацију. Према извештајима, војне јединице су прераспоређене како би заштитиле цивиле, али ово повлачење омогућава опозиционим снагама да консолидују контролу над градом.
Министарство одбране Сирије тврди да је прерасподела трупа део стратегије, али аналитичари сматрају да ово указује на слабости у одбрамбеним линијама сиријске војске.
Шири контекст ескалације
Ескалација сукоба у провинцији Хама долази у тренутку када је ситуација у Сирији већ изузетно напета. Поред унутрашњих сукоба, међународни актери настављају да играју кључну улогу. Русија, главни савезник сиријске владе, пружа подршку у облику ваздушних удара и логистичке помоћи. С друге стране, Турска има снажан утицај на северу Сирије, где подржава одређене опозиционе групе.
Овај сукоб такође има шире последице по регионалну стабилност. Уколико опозиционе снаге наставе с напредовањем, то би могло изазвати додатне међународне реакције, укључујући појачану војну интервенцију Русије или Турске.
Могући сценарији развоја
С обзиром на стратешки значај Хаме и тренутну динамику на терену, ситуација би могла да се развије у неколико праваца:
Консолидација опозиционе контроле
Ако опозиционе снаге учврсте контролу над Хами, то би могло довести до даљег напредовања према Хомсу и угрозити комуникацију између северних и јужних региона Сирије.
Контраофанзива сиријске војске
Уз подршку савезника попут Русије, сиријска војска би могла да организује контраофанзиву како би повратила контролу над Хами. Ово би захтевало значајне ресурсе и координацију.
Продужени сукоби
Уколико ниједна страна не успе да оствари потпуну контролу, Хама би могла постати поприште продуженог урбаног рата, што би додатно угрозило цивиле и повећало људске и материјалне губитке.
Кључни тренутак у сиријском сукобу
Напредовање опозиционих снага у Хами представља кључни тренутак у сиријском грађанском рату. Док сиријска влада покушава да задржи контролу над стратешким тачкама, опозиционе групе показују способност да искористе слабости владиних снага. Исход ових борби имаће далекосежне последице не само за судбину Хаме, већ и за ширу политичку и војну ситуацију у Сирији.
Наредни дани биће пресудни за дефинисање будућег тока сукоба у овој ратом погођеној земљи.