• Почетна
  • СВЕТ
  • ЏИБУТИ ИЗМЕЂУ КИНЕ И САД: Хоће ли кључна америчка обавештајна база у Африци издржати кинески утицај?
Прочитај ми чланак

ЏИБУТИ ИЗМЕЂУ КИНЕ И САД: Хоће ли кључна америчка обавештајна база у Африци издржати кинески утицај?

0

africki rog

Камп Лемонјер, лоциран у источноафричкој држави Џибути, представља једну од кључних америчких војних база за обавештајне активности против Исламске Државе и Ал Каиде, као и примарну војну инсталацију на тлу Африке. Међутим, покушаји Кине да оствари стратешки утицај у источној Африци изазвали су забринутост у Пентагону поводом будућности ове базе.

Још од напада на Светски трговински центар 11. септембра 2001. Камп Лемонјер у Џибутију је постао командни центар америчких противтерористичких операција у региону, као и центар регионалних обавештајних активности, како у Африци, тако и на Блиском Истоку. У овој бази се налази око 4500 припадника америчког војног особља са све тимовима командоса, потребним авионима, хеликоптерима и беспилотним летелицама које готово свакодневно врше операције изнад Јемена и Сомалије, а тренутно цео комплекс пролази кроз процес модернизације и унапређивања у који је уложено 1.4 милијарде долара. Увиђајући стратешки значај Џибутија, САД су маја ове године склопиле уговор о продужењу коришћења базе Лемонјер за наредних 20 година.

Ипак, Пентагон је ових дана забринут да би се све то могло показати бескорисним након што је председник Џибутија, Омар Гуелех, недавно са Кином склопио споразум о стратешком партнерству вредан више стотина милиона долара. Другим речима, амерички војни врх се прибојава да би значајно кинеско присуство у региону онемогућило њихове обавештајне активности.

У протеклих десетак година Гуелех, који је на власти још од 1999, се у великој мери ослањао на подршку САД и Француске (која такође има значајно војно присуство у овој земљи) како би одржао свој режим. Међутим, како је притисак јавности и парламента Џибутија растао против Гуелеховог све аутократскијег режима, председник се одлучио за нов спољнополитички курс према Кини, омогућавајући Кини удео власништва у стратешки важној луци у Џибутију, лоцираној недалеко од америчке базе Камп Лемонјер.

Ову луку, која спаја Африку са нафтом богатим Блиским Истоком, је већ двадесетак година уназад држала компанија DP World специјализована за управљање лукама, али је председник Гуелех, у жељи да демонстрира самосталност у односу на Вашингтон, раније у току ове године прекинуо сарадњу са DP World и предао готово 25% удела власништва над луком Кинезима. Заузврат, Кина се обавезала да инвестира 400 милиона долара у инфраструктуру Џибутија.

За Пентагон ово представља црвено светло. Не само из разлога што се на овај начин излаже могућности да његове обавештајне активности у региону буду пресретане од стране Кинеза, него и зато што се у Џибутију све више прича о наметању ограничења, па чак и укидања америчке војне базе Камп Лемонјер.

Ситуацију је додатно усијала појава кинеског ловца на тенкове типа Norinco WMA301 Assaulter на војној паради поводом Дана државности Џибутија. Коначно, кап која је (можда) прелила чашу Американцима били су преговори о отварању базе за кинеску ратну морнарицу на територији Џибутија, што би била прва кинеска војна база успостављена у иностранству.

Зато амерички званичници последњих недеља све оштрије осуђују Гуелехове тенденције да се поново кандидује за председника следеће године, оцењујући такве његове намере неуставним и недемократским и отворено прижељкујући “долазак разумнијег режима у Џибутију“.

Извор: Борбени Ефективи