Прочитај ми чланак

Џефри Сакс: Запад сматра да ће победити ако увуче Русију у нуклеарни рат

0

Амерички економиста Џефри Сакс је у интервјуу за YоуТубе канал Диалогуе Wоркс изнео забрињавајуће ставове о потенцијалној ескалацији сукоба између Запада и Русије, упозоравајући на могућност избијања нуклеарног рата.

Његова изјава да би Запад могао сматрати потенцијалну нуклеарну конфронтацију са Русијом својом „победом“ изазвала је велико интересовање и забринутост у међународним круговима.

Сакс је описао ставове западних лидера као апсурдне, наглашавајући да је идеја о победи Украјине над Русијом нереална и опасна.

Према његовом мишљењу, постоји реална опасност да САД и Велика Британија додатно ескалирају сукоб, што би изазвало реципрочну реакцију Русије. Сакс сугерише да би оваква спирала ескалације могла довести до нуклеарног рата.

Он је критиковао политичаре на Западу, називајући њихове изјаве о немогућности нуклеарног сукоба „глупим и неодговорним“. Према њему, западни лидери су се довели у ситуацију из које не постоји излаз, осим даље ескалације.

Саксове речи одражавају дубоку забринутост због тренутне геополитичке ситуације. Сукоб у Украјини, који је почео 2014. године након анексије Крима и ескалирао до потпуног рата 2022. године, не показује знаке смиривања.

Иако је рат у почетку био регионални сукоб, све веће мешање Запада, пре свега у облику војне и економске помоћи Украјини, довело је до интензивирања напетости са Русијом. Кроз деценије Хладног рата, свет је више пута био на ивици нуклеарног рата, али сада се чини да су ризици поново повећани.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров упозорио је да су ризици нуклеарног рата сада веома високи и да се опасност не сме потцењивати. Он је указао на то да се свет суочава са озбиљним безбедносним претњама, наглашавајући потребу за опрезом и одговорним приступом овим питањима.

Ове изјаве долазе у тренутку када се Русија суочава са све већим притиском санкција и изолације од стране Запада, док истовремено наставља војне операције у Украјини.

Председник Русије, Владимир Путин, такође је упозорио на озбиљност ситуације у вези са коришћењем оружја за масовно уништење. У јуну 2024. године, током говора на Петербуршком међународном економском форуму (ПМЕФ), Путин је изјавио да се не сме олако приступати питању употребе нуклеарног оружја, алудирајући на могућност да би ситуација могла да измакне контроли.

Он је упозорио Запад да мора бити свестан последица својих поступака и да би даље провоцирање Русије могло довести до катастрофалних последица.

С обзиром на то да је рат у Украјини постао арена индиректног сукоба између НАТО-а и Русије, постоји бојазан да би даља ескалација могла довести до несагледивих последица по човечанство.

Постоји реална могућност да се такозвани „проxy“ рат између Запада и Русије претвори у директну конфронтацију, која би укључивала употребу нуклеарног оружја. Овакав исход био би катастрофалан не само за зараћене стране већ и за цео свет.

Ова ситуација подсећа на период Хладног рата, када је свет био подељен на два супротстављена блока, а напетости између САД и Совјетског Савеза често су досезале тачку кључања.

Током тог периода, неколико пута је дошло до криза које су могле довести до нуклеарног сукоба, као што је Кубанска ракетна криза 1962. године. Међутим, тада је постојао механизам комуникације између суперсила, што је омогућило избегавање катастрофе.

Данас, међутим, многи аналитичари упозоравају да су канали комуникације између Русије и Запада ослабљени, што повећава опасност од неспоразума и случајне ескалације.

Саксова упозорења стога долазе као позив на опрез, како за западне, тако и за руске лидере. Он сматра да је идеја о победи у нуклеарном рату апсурдна и да би такав исход био пораз за читаво човечанство.

Његова критика упућена је првенствено западним политичарима који, према његовом мишљењу, не разумеју озбиљност ситуације и потенцијалне последице својих поступака. Сакс верује да је кључ за избегавање катастрофе у дипломатском решењу сукоба, које би укључивало уступке са обе стране.

Међутим, како ствари тренутно стоје, изгледи за дипломатско решење делују све мање вероватни. Русија је јасно ставила до знања да неће одступити од својих циљева у Украјини, док Запад наставља да подржава Украјину у њеној борби. У таквом контексту, ризик од ескалације остаје висок, а свет се суочава са могућношћу највеће нуклеарне претње од краја Хладног рата.

У закључку, Џефри Сакс својим упозорењем жели да скрене пажњу на озбиљност тренутне ситуације и да апелује на одговорне лидере да предузму кораке ка смиривању тензија пре него што буде прекасно.

Уколико се тренутна динамика сукоба настави, свет би могао да се суочи са катастрофалним последицама, које би биле пораз за све стране укључене у сукоб.