Бивши румунски главни војни тужилац у интервјуу за DW оцењује да је током протеста у Београду коришћена иста звучна технологија као у Румунској револуцији 1989.
Звучно оружје, за које се сумња да је употребљено током протеста у Београду 15. марта, било је употребљено и током Румунске револуције, оцењује у интервјуу за DW бивши румунски главни војни тужилац Каталин Ранко Питу.
Он је шест година радио на истрази у вези с Румунском револуцијом децембра 1989. године која је довела до пада диктатора Николаја Чаушескуа.
Питу за DW износи тврдњу да је иста технологија употребљена на великом митингу Николаја Чаушескуа 21. децембра у Букурешту, на ком је румунски диктатор желео да убеди грађане у „исправност своје политике“ и у то да демонстранти који су протестовали у Темишвару „не желе добро Румунији“.
„Током тог митинга, румунски војници из једне специјализоване јединице за психолошки рат интервенисали су на звучном систему с једном магнетофонском траком која је емитовала ниске фреквенције, и то је изазвало дезорганизацију митинга“, прича Питу за DW.
Тај тренутак означио је почетак Румунске револуције и у Букурешту. Само дан касније, Чаушеску је изгубио власт, а 25. децембра погубљен је у Трговишту. Током револуције погинуло је 1.200 људи, а око 4.000 је тешко повређено.
„Технологија је напредовала, али принцип је исти“
Питу је током своје истраге разговарао са стотинама сведока и стручњацима из области војне технологије. Опис хаоса који су тада изазвали звучни таласи, како каже, подсећа на сцене из Београда.
„Стотине људи осетило је физички бол у пределу соларног плексуса и неколико минута били су у стању тоталне панике“, прича Питу.
Грађани Србије који су говорили за DW сведочили су да су најпре чули краткотрајну, необичну буку и осетили вибрације због којих су стекли осећај непосредне опасности, што их је узнемирило и навело на паничан бег.
Иако је технологија за 35 година много напредовала, каже Питу, принцип употребе остао је исти: она се користи као део „психолошког рата“.
„Према мом мишљењу, ово што се догодило недавно у Београду може се објаснити употребом технологије манипулације путем излагања маса специјалним звучним таласима“, каже Питу.
Признање стигло 30 година касније
Истина о томе ко је користио звучни систем против румунских демонстраната 1989. изашла је на видело тек 30 година касније. Питу је током истраге разговарао с војницима специјалне јединице за психолошки рат који су тек тада признали да су користили технику која укључује манипулацију масом путем звука.
Одакле је дошло наређење, међутим, није успео да докаже.
„Али логично је да наређење било од самог врха румунске армије, јер то је била некаква изузетна манипулација, то није могао то да направи било ко“, каже Питу.
Уверен је да је и у Србији такво наређење морало да дође од власти.
„То мора да буде власт – било да је армија, било да је МУП, јер не може било ко да има ту технологију. Значи, грађани Србије нису могли да имају ту технологију. То није баш тако лако“, каже бивши главни румунски тужилац.
Нема доказа?
Власт у Србији у почетку је негирала да уопште поседује такво оружје. Два дана касније, опозициона посланица Мариника Тепић објавила је документ који показује да је МУП набавио два типа звучних топова. Показала је и фотографију на којој се види један од ових уређаја монтиран на џипу жандармерије.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић признао је потом да МУП поседује такозване ЛРАД-системе, али је негирао да су они употребљени.
Bivši rumunski glavni vojni tužilac u intervjuu za DW ocenjuje da je tokom protesta u Beogradu korišćena ista zvučna tehnologija kao u Rumunskoj revoluciji 1989.https://t.co/BbwJ7rHFol
— DW Balkan BHS (@dw_balkan) March 21, 2025
„Ти системи стоје у нашим магацинима у кутијама“, рекао је Дачић.
Председник Србије Александар Вучић додао је да су куповане „разне ствари“, али да никада нису употребљене. Ако се докаже да јесу, рекао је, он више неће бити председник.
„Не, није га употребио нико. И нико га нигде није употребио. Нисте ми показали ниједан доказ. И немате ниједан доказ, јер не можете да пронађете доказ за нешто што не постоји“, рекао је Вучић.
Може ли се са сведочењима грађана и признањем да држава ипак поседује звучни топ – али без фотографије самог уређаја у употреби – покренути случај? Румунски тужилац Каталин Ранко Питу сматра да може.
„Али, после тог момената истрага мора да буде много комплекснија“, каже Питу. „За почетак је довољно да разговараш с људима и да будеш сигуран да је та манипулација била нешто реално. А како сам ја видео на телевизији, било је реално. Јер, не можеш да истрчиш одједном на леву и на десну страну једне улице без некакве манипулације“, уверен је Питу.
Он ипак не жели да прејудицира да ли би сама употреба могла бити кривично дело, с озбиром на то да нико није озбиљније повређен. То, каже, зависи и од тога да ли је употреба тих система регулисана законом.
У Румунији, пак, употреба звучног система за манипулацију масом јесте део такозваног „Досијеа о револуцији“ који има за циљ да приведе правди кључне личности догађаја из децембра 1989, али само зато што је то био преломни тренутак револуције у којој је живот изгубило 1.200 људи, објашњава Питу.
Међутим, чак и 35 година касније, многе породице жртава у Румунији још увек чекају правду. Поступак је и даље пред судом.