Прочитај ми чланак

DW: Макрон „замазује очи“ земљама Западног Балкана

0

Француски председник Емануел Макрон оштро је критикован када је у октобру спречио отпочињање приступних преговора Северне Македоније и Албаније са ЕУ, а сада из Париза стижу предлози за реформу процеса приступања, пише Дојче веле.

Неформалним предлогом на шест страница француска дипломатија покушава да ублажи љутњу, која се у октобру усмерила на председника Макрона и чиме је кренуо на курс конфронтације са остатком Европске уније, посебно са немачком канцеларком Ангелом Меркел и новом председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, коментарише DW.

Сада Париз доставља предлоге реформи, чије је испуњење француски председник поставио као услов за наставак проширења ЕУ, а ту се прилично иде у детаље, и како стоји у француском предлогу, намера је да се 35 поглавља сведе на седам кључних тематских области, које би требало одрадити једну за другом.

Након што би свака област била окончана успешно, ЕУ би отворила приступ једној од својих институција, на пример, најпре би се добио приступ Евројусту, клубу за сарадњу у области правосуђа, потом би могао да буде отворен Еразмус, а када би се испунили услови за приступ унутрашњем тржишту, земљама кандидатима била би уплаћена прва средства из структурних фондова.

Дипломате Европске уније реаговале су делом одбојно, начелно доводећи у питање вољу Француске да уопште прими друге земље у ЕУ.

Дојче веле оцењује да то што се у најновијем документу не тражи само реформа приступног процеса већ и реформа целе ЕУ, показује да Французи са Балканом не мисле озбиљно.

И из Европског парламента стиже јасно неслагање са Макроновим „Не!“ – испред немачких социјалдемократа огласила се Катарина Барли која је истакла да је важно да обећања дата земљама кандидатима не кршимо.

– Зато је неприхватљиво користити реформу процеса проширења као изговор да се земљама попут Северне Македоније и Албаније, које су успешно спровеле делом корените реформе испуњавајући захтеве ЕУ, ускрати почетак преговора о учлањењу – рекла је Барли.

ДW подсећа да је током највеће рунде проширења на исток Европе пре 15 година, пре свих Француска била та која је тражила да Румунија и Бугарска што брже уђу у ЕУ.

За земље Западног Балкана је енормно демотивишуће то што напори које су уложиле нису награђени, пише немачки сервис и додаје да други партнери попут Русије, Кине или Турске чекају како би земљама Балкана дали подршку и обећали пријатељство.

                    ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!