Прочитај ми чланак

Драматичан обрт: Распад савеза – Иран се повлачи из рата у Сирији

0

Иран је у петак почео евакуацију својих војних команданта и људства из Сирије, што означава значајан преокрет у његовој стратегији подршке режиму сиријског председника Башара ал-Асада.

Одлука долази у тренутку када се Асадова власт суочава с интензивирањем побуњеничке офанзиве, која прети да дестабилизује главни град Дамаск и доведе до потпуног слома режима.

Према изворима блиским иранским властима, евакуисани су највиши команданти иранских снага Кудс, елитног спољног огранка Револуционарне гарде, заједно са дипломатским особљем, њиховим породицама и цивилима. Евакуација се одвијала путем копнених рута ка Либану и Ираку, као и ваздушним транспортом до Техерана.

Иран признаје своје ограничене могућности

Према речима истакнутог иранског аналитичара Мехдија Рахматија, Иран је схватио да не може да настави подршку Асадовом режиму у ситуацији када сиријска војска није спремна да се бори.

„Не можемо водити битке уместо њих, а војна интервенција је сада ван могућности,“ изјавио је Рахмати, додајући да је Иран одлучио да повуче своје снаге из практичних и стратешких разлога.

Иран је током грађанског рата у Сирији био кључни савезник Асада, шаљући саветнике, команданте и десетине хиљада бораца, укључујући Иранце, Авганистанце и Пакистанце. Многи од њих, попут авганистанске бригаде Фатемијун, сада су премештени у Латакију и Дамаск, што указује на покушај да се сачува преостала упоришта режима.

Растући притисак побуњеничке офанзиве

Побуњеничке снаге, предвођене исламистичком групом Хајат Тахрир ал-Шам, у последњих недељу дана заузеле су кључне градове Алепо, Хомс, Хаму и Деир ел-Зур, пробијајући се до предграђа Дамаска. Ова драматична офанзива угрожава иранску способност да снабдева оружјем Хезболах у Либану и подржава Асадов режим.

Због овог развоја догађаја, два највиша иранска генерала распоређена у Сирији била су присиљена да побегну у Ирак, што је додатно ослабило присуство Ирана на терену.

Слабљење кључних савезника

Уз Иран, Асадов режим се ослањао и на подршку Русије и либанског Хезболаха. Међутим, сви ови савезници суочавају се с унутрашњим и спољним изазовима. Руска војска је исцрпљена сукобом у Украјини, док је Хезболах суочен с озбиљним губицима у сукобима с Израелом.

Притисак на Иран додатно расте због учесталих израелских напада на иранске базе у Сирији, што ограничава његову способност да управља ситуацијом. Ахмад Надери, члан иранског парламента, упозорио је да би губитак Дамаска довео до урушавања иранског утицаја у Ираку и Либану. „Иран мирно посматра како ситуација измиче контроли,“ изјавио је Надери, позивајући на хитне акције.

Амбивалентна порука из Техерана

Ирански министар спољних послова Абас Арагчи посетио је Дамаск и обећао подршку Асаду, али његова изјава у Багдаду у петак указује на промену тона. „Нисмо гатаре,“ рекао је Арагчи. „Шта год да је Божја воља, то ће се десити.“

Ова двосмислена изјава долази у тренутку када Иран покушава да пронађе баланс између својих регионалних амбиција и реалности на терену. Повлачење из Сирије не само да означава прекретницу у иранској политици већ и потенцијално отвара пут за нове геополитичке динамике у региону.

Ситуација остаје изузетно напета, док се судбина Сирије и њеног режима одвија под будним оком међународне заједнице.