Прочитај ми чланак

ДОШАО ЈЕ КРАЈ ГЛОБАЛИЗМА И ЛИБЕРАЛИЗМА! Ово је последњи интервју Дарије Дугине

0

Дарија Александровна Дугина, 30-годишња ћерка утицајног руског филозофа Александра Дугина је у суботу трагично настрадала када је експлодирао аутомобил марке "Тојота" у којем се возила.

Она је за француски портал „Breizh-Info.com“ 25. маја дала велики интервју у којем је говорила да је дошао крај глобализма и света каквог данас познајемо, западној пропаганди, санкцијама које су наметнуте Русији, али и бројним другим темама.

Дугина је докторат из филозофије стекла на Московском државном универзитету “Михаил Васиљевич Ломоносов”, а разговор је започела тако што је рекла да је дипломирала историју филозофије те да је била фокусирана на политичку филозофију касног новоплатонизма.

Њен отац је санкционисан од стране САД још 2015. године због „умешаности у руску анексију Крима“. Дугин је годинама позивао Москву да се агресивније афирмише на глобалној сцени и подржавао је руску специјалну војну операцију у Украјини. Дарија је такође санкционисана од неколико западних земаља, због „ширења дезинформација о рату“.

Дугина је у том интервјуу рекла да размишља исто као и њен отац и да су санкције које су им наметнуле САД, Канада, Аустралија и Велика Британија потврда да су она и њен отац на страни истине у борби против глобализма.

– Стога, част ми је што сам рођена у таквој породици – рекла је Дугина.

Она је за себе у том интервјуу рекла да је стручњак за међународне односе и да анализира европску политику и геополитику. Изјавила је да јој је Блиски исток поље интереса и да је важно пратити тамошње процесе јер су они један од нивоа у борби против империјализма.

Према њеним речима, глобализму и либерализму је дошао крај.

– Јасно је да је покрет глобализма готов, да је дошао крај либерализма и либералне историје – рекла је Дугина, уз тврдњу да интелектуалци данас морају да раде на стварању мултиполарног света и дијалога између цивилизацијских блокова.

Ћерка познатог филозофа је потом упозорила на места која су жаришта сукоба.

– Да би се створио мултиполарни свет, граничним подручјима између цивилизација мора се приступати са пуно бриге. Сви конфликти се догађају у граничним подручјима. Зато је важно разумети разлику између менталитета. Без тога ће доћи ће до сукоба цивилизација – додала је Дугина.

Она је рекла да су земље које су биле чланице Совјетског савеза,након његовог распада постале гранична подручја те да су НАТО и САД заинтересирани за дестабилизацију земаља са којима Русија граничи, па тако и Украјине. Сматрала је да је Мајданска револуција из 2014. године довела до успостављања „глобалистичке диктатуре“ у Украјини и проамеричке агенде.

– Након тога се у Украјини осам година стварала русофобија, а није се презало ни од убијања Руса. Донбас се свакодневно бомбардовао. Што се тиче реакције Руса, огромна већина подржава специјалну војну операцију. У њиховим очима, то је разумљива одбрана руских геополитичких интереса и борба против русофобије, јер је у Кијеву формиран режим који Русима ускраћује право на самоопредељење (језик, културу, идентитет) и постојање – рекла је Дугина.

Млада докторка филозофије је изјавила да подршка коју Запад даје Украјини делује попут „агоније глобалистичког режима који губи од мултиполаризма“. Додала је да Америка рачунала на то да Европа неће остати неутрална и да је системски рађено на изазивању конфликта.

Рекла је и да рат у Украјини није довео до изолације Русије већ да је Русија пронашла нове глобалне партнере.

Потом је цитирала текст који је објављен у кинеским новинама „Глобал Тајмс“, у којем стоји да Кина, Индија, Индонезија, Бразил и земље у развоју требају да размотре како да ојачају економску сарадњу јер ће им она омогућити да издрже шокове са Запада.

– Запад санкцијама покушава казнити Русију, али њихов учинак се баш и не види – тврдила је Дугина.

Она сматра да су мере које је Запад увео нанеле Европи највише штете.

– Те санкције су истовремено снажно погодиле европске земље и за многе од њих постале својеврстан харакири. То су забрињавајуће вести, али чини се да је то био део америчког плана да се дестабилизује Европа. Мађарски премијер Виктор Орбан не подржава несмотрене санкције против Русије – рекла је Дугина.

Она је у интервју за француски портал истакла да се тренутно води информациони рат и да су извештаји о погинулима у рату у Украјини политизовани, као и да западни медији готово никада не нуде друго виђење догађаја. Осудила је цензурисање руских медија попут „РТ-а“ и „Спутњика“, нагласивши да се не ради о продуженим рукама Кремља већ платформама за расправе.

На питање да ли нешто има да поручи за крај, Дарија је позвала људе да закључке доносе на основу критичког начина размишљања.

– Позивам све читаоце да критички размишљају и доводе у питање медијске извештаје. Ако западне либералне елите толико инсистирају на подршци Кијеву и демонизацији Москве, то је зато што иза тога стоји профитна логика. Све се мора испитати. Ово је важан принцип који нам омогућава да будемо трезни. У друштву спектакла, пропаганде и тоталитарне природе западних система, сумња је суштински корак за излазак из пећине – закључила је Дугина.