Прочитај ми чланак

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Шта Ангела Меркел ради у Хрватској; зна ли да је ХДЗ близак усташама?

0

Више немачких медија јавља о одласку канцеларке Ангеле Меркел у Хрватску и то у самом финишу предизборне кампање за Европски парламент, пише "Дојче веле".

Многи се питају: зар Меркеловој тих дана није место у Немачкој?

Недељник Шпигл у свом интернет-издању чланак насловљава помало апсурдном констатацијом: уместо на завршници предизборне кампање немачких демохришћана у Минстеру, „Меркелова промовише главног кандидата Вебера – у Хрватској“:

„Протеклих дана чудно је било то што Меркелова, са изузетком скупа у Минхену, не наступи ни на једном предизборном скупу Уније у Немачкој. И приликом званичног почетка предизборне кампање у Минстеру – недостаје канцеларка. Дакле: Загреб уместо Минстера, Хрватска уместо Северне Рајне Вестфалије.“

„То са једне стране има смисла“, наставља се у тексту у Шпиглу онлајн, „јер је Ангела Меркел још у децембру препустила руковођење ЦДУ Анегрет Крамп-Каренбауер. С друге стране, канцеларка је већ годинама најважније лице немачке политике према Европи па би неко требало да објасни како то да баш она остаје ван изборне борбе. Да ли то канцеларка жели да избегне одговорност за евентуални лош резултат Уније? И не на крају: зашто се Меркелова управо сада држи по страни када са Вебером Немачка први пут након 50 година има прилику да постави поставити Немца за председника Европске комисије“, пита се Петер Милер, дописник Шпигла из Брисела.

Зна ли Меркелова колико је ХДЗ близак усташама?

Критике радио-станице Дојчландфунк иду још даље: у чланку „Спорна изборна помоћ Ангеле Меркел у Хрватској“ ауторка Сабине Адлер подсећа на превелике симпатије које владајућа ХДЗ има према усташама. И сад баш тој странци канцеларка помаже у изборној борби. „Историчар Хрвоје Класић волео би да подсети канцеларку коме то она помаже – то наиме никако нису чисте демократе: ’У протеклих пет година у владајућој партији променили су се односи снага. У ХДЗ-у је све више екстремно десних представника преузело положаје на власти. Странка је све више покрет, с једне стране са умереним премијером Пленковићем, а са друге, са екстремно десним политичарима као што је Златко Хасанбеговић’.“

У прилогу објављеном на Дојчландфунку подсећа се да је тај бивши министар културе искључен из странке јер је отворено изражавао симпатије према усташама. Уједно се констатује: „Заједно са главним кандидатом Европске народне странке Манфредом Вебером, канцеларка ће у Загребу подржати странку чији је оснивач Туђман умањивао број жртава (усташа, прим ур.) и мало тога урадио против ревизионизма – критикује јавна опуномоћеница за људска права Лора Видовић: ’Ова влада мора много активније да се бори против употребе усташких симбола, што се и данас догађа’.“

У прилогу Дојчландфунка, Видовићева указује немачкој јавности да је и током ове предизборне кампање истакнута усташка застава над једним страначким одбором ХДЗ. Она подсећа и на певача Марка Перковића Томпсона која наступе започиње са „хрватском варијантом поздрава зиг-хајл“, што се може видети и на Фејсбуку, али указује и на то да се истовремено кривично гоне младићи који носе мајице на којима је истакнут усташки поздрав.

„Оно што се у Немачкој никад неће догодити – да се нацисти који су побегли и сакрили се у Парагвају и Аргентини врате и преузму положаје моћи – то се у Хрватској догодило почетком деведесетих“, наставља прилог Дојчландфунка изјавом историчара Класића. „Усташе, њихови синови и унуци, су се у тада још постојећој Југославији борили против Срба који су се сматрали главним противницима независне Хрватске. Као 1941.“

Дојчалндфунк подсећа и да се у Сплиту редовно обележава 10. април, дан оснивања НДХ која је била савезница Хитлерове Немачке и то мимоходом екстремно десних симпатизера усташа, и у присуству локалних званичника: „’У црним униформама се парадама наводно славе парамилитарне јединице које су браниле Хрватску почетком деведесетих у грађанском рату. Али њихове униформе изгледају као да су из Другог светског рата. То је осудио Уставни суд, али упркос томе ти мимоходи се у Сплиту одржавају из године у годину. А тамо су присутни и представници Министарства хрватских бранитеља и представници града и жупаније’, (каже историчар Хрвоје Класић, прим. ур). А и у Сплиту је водећа странка ХДЗ којој Ангела Меркел и Манфред Вебер у Загребу помажу у предизборној борби“, завршава прилог Дојчландфунк.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!