Прочитај ми чланак

Добродошли у прву фазу новог нормалног: Ваше лице постаје ваш пасош и лична карта

0

Ако је прошло годину дана или више откако сте путовали, посебно у иностранство, можда ћете приметити нешто другачије на аеродромима у Сједињеним Државама али и на аеродромима у Израелу и појединим државама Европе: Више корака — од провере торбе до царињења — се аутоматизују помоћу биометрије.

Биометрија је јединствено индивидуално својство, као што су отисци прстију, која се могу користити за аутоматизацију и верификацију идентитета. Они обећавају и већу сигурност и ефикасност у кретању путника кроз аеродром где, на корацима од пријаве до укрцавања, путници обично морају да покажу идентификацију са фотографијом коју је издао државни орган.

Од обустављања у путовањима изазваним пандемијом, многи аеродроми, авио-компаније, технолошке компаније и владине агенције попут Управе за безбедност саобраћаја и Царине и граничне заштите Сједињених Држава наставили су да улажу у биометријски напредак. Потреба за социјалним дистанцирањем и бесконтактним интеракцијама само је додала хитност.

„Технологије су постале много софистицираније, а стопа тачности много већа“, рекао је Роберт Тапан, генерални директор трговинске групе Међународна асоцијација за биометрију + идентитет, који је назвао подстицај за ублажавање гужве и смањење контакта путем ових инструмената „убрзаним због ЦОВИД-а.”

Многи од најновијих биометријских достигнућа користе препознавање лица, за које је Национални институт за стандарде и технологију недавно открио да је најмање 99,5 посто тачан, а не скенирање зенице или отиска прстију.

„Скенирање зенице ока је рекламирано као најсигурније“, рекла је Шери Стајн, шеф технологије у Америци за СИТА, швајцарску технолошку компанију за биометрију. „Да би биометрија функционисала, морате бити у могућности да се упоредите са познатим поузданим извором података јер покушавате да га упоредите са записом у фајлу. Лице је најлакше јер се сви документи које користимо и који доказују ваш идентитет — возачке дозволе, пасоши итд. — ослањају на лице.“

Убрзо након 11. септембра, Конгрес је наложио систем уласка и изласка који користи биометријску технологију за осигурање америчких граница. Неки путници су изразили забринутост за приватност, и док компаније и агенције које користе технологију кажу да не задржавају слике, системи се у великој мери ослањају на путнике који пристају на њихову употребу.

„Приватност је главна брига, као што би и требало да буде, тако да ће већина ових програма бити укључена, а влада покушава да повећа ту унапред проверену публику“, рекао је Џејсон Ван Сајс, потпредседник за ваздухопловство у Одељење за напредне системе за препознавање НЕЦ Цорпоратион оф Америца, који ради у биометрији од 1971. Он је додао да је губитак пословања током пандемије гурнуо авио-компаније и аеродроме да се аутоматизују као меру уштеде. “То је заиста покренуло дигиталну трансформацију која је већ била у току.”

Постоје знаци да пандемија можда унапређује прихватање биометрије. У свом недавно објављеном истраживању путника из 2021. године, Међународна асоцијација за ваздушни саобраћај је открила да је 73 одсто путника спремно да подели своје биометријске податке како би побољшали аеродромске процесе, у односу на 46 одсто у 2019. години.

Део прихватања биометрије може доћи из њених свакодневних апликација, као што је коришћење препознавања лица за отварање телефона или за приступ вашој банкарској апликацији.

„Имплементација бешавних и бесконтактних платформи тренутно је у пуној брзини широм света, а очекује се да ће се главни утицај тога осетити до 2022. године, јер је планирању и примени обично потребно 12 до 18 месеци да би били ефикасни“, рекао је Џеф Ленон , потпредседник за стратешку продају и глобална партнерства у компанији Висион-Боx, која управља биометријском технологијом на више од 100 аеродрома широм света, укључујући међународни аеродром Џон Ф. Кенеди у Њујорку. „Ово је добро у складу са очекиваним повратком масовних међународних путовања следеће године.”

Укратко, промене вођене технологијом долазе брзо и жестоко на аеродроме, укључујући следећа унапређења у биометрији.

Препознавање лица од чекирања до укрцавања

У новембру, Делта Аир Линес је покренуо нови програм дигиталног идентитета за чланове ТСА ПреЦхецк-а на међународном аеродрому Хартсфилд-Џексон у Атланти који могу да се одлуче за коришћење препознавања лица за све, од провере торбе до чувања обезбеђења и укрцавања на њихов домаћи лет.

Да бисте се укључили, путник мора да унесе број свог пасоша у САД, који обезбеђује позадинску проверу вашег идентитета помоћу ваше фотографије за пасош, иако је нови програм само домаћи.

Користећи хендсфри скенирање лица, путници могу да добију ознаку за пртљаг, а затим да пређу на наменску ТСА ПреЦхецк линију за скенирање лица, није потребна идентификација.

Тренутно, Делта има осам капија у свом Т ходнику опремљених за укрцавање у домаћем саобраћају са препознавањем лица; већина ових летова је окренута ка дестинацијама за пословна путовања као што су Њујорк и Бостон. Путници не морају да покажу карту за укрцавање, а њихова додела седишта ће се појавити на екрану за препознавање лица након скенирања.

Делта тестира технологију од 2018. године и планира да је доведе у своје чвориште у Детроиту касније ове године.

„Желимо да нашим клијентима дамо више времена да уживају у путовању тако што ће откључати поједностављена, беспрекорна и ефикасна искуства од почетка до краја“, рекао је Бајрон Мерит, потпредседник Делте за дизајн доживљаја бренда.

Тестирање биометрије без пасоша

Само око 44 посто америчке популације има пасоше, што ограничава број путника који могу приступити биометријској технологији која се ослања на фотографије из пасоша. Да би технологија била доступна већем броју путника, компанија за биометрију СИТА је раније ове године тестирала систем са Унитед Аирлинес-ом на међународном аеродрому у Сан Франциску који је користио возачке дозволе, као и пасоше као документе за евиденцију за упоређивање са скенирањем лица за проверу торбе и домаће укрцавање.

Преко портпаролке, Јунајтед је рекао да је тест био успешан и да „стално тражи друге начине да користи биометрију како би поједноставио искуство путовања за клијенте, а ми ћемо имати више да поделимо у наредним недељама и месецима“.

СИТА је пробу оценила успешним, захваљујући расту Реал ИД-а, који стандардизује захтеве за возачке дозволе широм земље и који ће бити обавезан за путнике у авио-компанијама до 3. маја 2023. Компанија је саопштила да планира да покрене технологију следеће године, али не жели да каже где.

Препознавање лица на граници

Враћајући се са Исланда на Међународни аеродром Чикаго О’Харе у октобру, пришао сам аеродромском киоску који обично скенира ваш пасош и отиске прстију и провлачи чланове Глобал Ентрија попут мене поред агената царине и граничне заштите у року од неколико минута. Овог пута, киоск је направио само моју слику, избацио копију, која је укључивала моје име и податке о пасошу, и спровео ме поред агената за мање од минута.

Царина и гранична заштита увела је технологију препознавања лица на киоске које користе чланови Глобал Ентри-а почевши од 2018. Од 76 аеродрома и локација за претходно царињење са приступом Глобал Ентри, 42 користе препознавање лица.

Глобал Ентри, који убрзава поновни улазак у Сједињене Државе за одобрене кандидате који дају своје отиске прстију, одговоре на обимни упитник и плате 100 долара, дуго се ослања на добровољно подношење биометријских података за идентификацију.

У ширем смислу, ЦБП користи технологију поређења лица за улазак у Сједињене Државе на скоро 200 аеродрома и 12 морских лука које користе компаније за крстарење. Тренутно тестира технологију, названу Поједностављени долазак, на одабраним тракама за улазна возила на међународном мосту Анзалдуас у близини Мекалина у Тексасу.

Међународно биометријско укрцавање

Укрцавање у авион помоћу биометрије повећава ефикасност, кажу добављачи технологије. Господин Ленон из компаније Висион-Боx, која управља биометријским укрцавањем на њујоршком аеродрому Кенеди, рекао је да је у стању да укрца 400 људи за 20 минута, што је отприлике половина нормалног времена укрцавања.

Чак и пре пандемије, три застарела америчка превозника су експериментисала са биометријским укрцавањем на одлазне међународне летове. Америцан има биометријско укрцавање на четири капије, укључујући Национални аеродром Роналд Реган у Вашингтону и Чикаго О’Харе, и тестира технологију препознавања лица за улазак у своје салоне Адмиралс Цлуба на међународном аеродрому Далас Форт Ворт.

Јунајтед нуди технологију на међународним летовима из Сједињених Држава у Хјустону, Вашингтону, Даласу, Сан Франциску и Чикагу О’Хара. Портпаролка је рекла да се више од 250 међународних одлазних летова недељно укрцава биометријски и да авио-компанија планира да се прошири на додатна чворишта следеће године.

Делта дозвољава међународним летачима да користе своје лице као своју карту за укрцавање на осам аеродрома, укључујући Минеаполис и Кенеди. Биометријско укрцавање је опционо и свако ко жели да то ручно обради може користити карту за укрцавање и пасош.

Од аеродрома до спортских арена

Можда највидљивији биометријски оператер на аеродромима широм земље је ЦЛЕАР, услуга претплате која омогућава члановима да користе своје наменске киоске да процене ваше биометријске податке, потврде вашу идентификацију и унапреде вас на чело ТСА безбедносне линије. Претплатници плаћају 179 долара годишње и шаљу скенирање зенице и отиске прстију.

Од пандемије, компанија је лансирала ЦЛЕАР Хеалтх Пасс, који је дигитални здравствени картон, бесплатан за кориснике, који ослобађа појединца на основу ствари као што су захтеви за вакцином за убрзани пријем на спортске манифестације.