Прочитај ми чланак

ДНР: Ухваћена још два плаћеника из ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ- одбијају да сарађују

0

Још два Британца ухапшена и оптужена за“најамничке активности“ на територији у источној Украјини, јавила је у петак руска државна новинска агенција ТАСС.

ТАСС се позива на извор у структурама власти Доњецке Народне Републике (ДНР), који је рекао да су покренути кривични случајеви и подигнуте оптужнице против Дилана Хилија и Ендру Хила по члану 430 злочина ДНР.

Речено је да оба мушкарца одбијају да сарађују.

Министарство одбране Русије објавило је 29. априла видео снимак на коме се види повређени Британац заробљен у Украјини, који је рекао да се зове Ендру Хил и који је говорио са британским акцентом.

Министарство је саопштило да се он предао руским трупама у региону Миколајив на југозападу Украјине, најмање 80 километара западно од ДНР, и да је носио оружје.

Заробљени мушкарац, који је носио маскирну униформу, рекао је својим испитивачима да је из Плимута у јужној Енглеској и да има четворо деце и жену.

Такође 29. априла, британски Би-Би-Си је цитирао непрофитну хуманитарну групу Пресидиум Нетwорк која је рекла да је Дилан Хили био хуманитарни волонтер и да је био заробљен на контролном пункту у јужној Украјини заједно са другим волонтером, Полом Уријем.

Прошлог месеца, два Британца и један Мароканац осуђени су на смрт због „најамничких активности“ након што су заробљени како се боре за Украјину против Русије и снага које подржава Русија.

Њихови рођаци кажу да су били ангажовани да се боре за украјинску војску, те стога нису били плаћеници, већ редовни војници који имају право на заштиту Женевских конвенција о поступању са ратним заробљеницима.

У петак је Врховни суд ДНР примио жалбе адвоката Брахима Садуна и Шона Пинера, али да други Британац, Ејден Аслин, тек треба да поднесе жалбу.

ТАСС је цитирао суд који је рекао да ће жалбе бити размотрене у року од највише два месеца.

Пинер је тражио да му се казна преиначи у доживотни затвор.

Ажурирани кривични закон ДПР објављен на званичном сајту који је ступио на снагу у петак каже да ће смртна казна почети да се примењује од 2025.

Нејасно је шта то значи за тројицу мушкараца. ДНР, за разлику од Русије, има смртну казну у својим статутима од 2014. године, али до сада није имала законе који предвиђају како да је примени.

Британија је одбила да јавно комуницира са руским властима у ДНР-у које не признаје, радије је затражила помоћ од Кијева.

Русија је рекла да је судбина мушкараца ствар ДНР.

Двојица Американаца, Александер Друке из Тускалузе у Алабами и Енди Хајн из Хартела у Алабами, приказани су на видео снимцима које су емитовали руски државни медији, у којима се наводи да су ухваћени док су се борили за украјинску страну.