Прочитај ми чланак

Директор Рио Тинта: Протести одлажу отварање рудника

0

Еколошки протести угрожавају копање литијума у Србији при чему индустрија у Европској унији (ЕУ) има много да изгуби, пише немачки Ханделсблат за који говори генерални директор Рио Тинта Јакоб Стаусхолм, пренео је данас Дојче веле.

У долини Јадра лежи највеће налазиште литијума у Европи, довољно за производњу 1,1 милиона електричних аутомобила годишње што покрива 17 одсто потражње у ЕУ. Али, генерални директор Рио Тинта Јакоб Стаусхолм каже да би протести десетина хиљада Срба могли да угрозе планиране рокове, додаје економски лист из Диселдорфа.

– Сваки пут, кад претрпимо ударац, тренутак (почетка копања литијума) се наравно даље одлаже – рекао је Страусхолм за Ханделсблат и додао да то има последице и по профитабилност целог пројекта.

Ханделсблат оцењује да се немачка аутомобилска индустрија нада литијуму из Србије.

– Јер, са концентрацијом литијума у руди од 1,8 одсто то је једно од ретких налазишта у Европи које може конкурисати пројектима у Аустралији или Канади – пише лист. Подсећа се да је због литијума и канцелар Олаф Шолц посетио у Србију, док су демонстрације трајале.

Стаусхолм каже да су нетачне тврдње еколошких активиста да ће вода у долини Јадра бити загађена тешким металима, као и да се такве лажне информације шире друштвеним мрежама.

– А ми као компанија нисмо одговарајуће спремни да се носимо са таквим дезинформацијама – додао је.

Ханделсблат даље наводи да би литијум из Србије помогао Европи да прекине ;зависност од Кине ;која тренутно обрађује 60 одсто светског литијума. И не само то, широм света 44 одсто инвестиција у литијумске пројекте потиче из Кине, додаје се.Преносе се процене да ће потражња за литијумом до 2040. бити девет пута већа него данас, под условом да државе озбиљно схвате климатске циљеве и све више прелазе на електрична возила.

– Али, актуелне тешкоће у Србији показују колико је за Немачку и ЕУ тешко да се ослободи сировинске зависности од појединих земаља попут Кине – оцењује диселдорфски лист.

Ханделсблат помиње да мештани протестују због могућег ископавања литијума и у Португалији, као што се староседелачко становништво Лапоније буни против копања ретких метала у Шведској.Стаусхолм каже да рударске компаније морају да разумеју да локална заједница увек има приоритет.

– Морају се одагнати њихови страхови и створити услови у којима локално становништво профитира од црпљења сировина – додао је он.

Лист преноси да у „круговима немачке владе“ кружи претпоставка да је Србија укључила Немачку и ЕУ у пројекат управо како би ублажила бриге еколошких активиста. Јер, наводи се, европски и немачки стандарди су веома високи у поређењу са другима.

Једна портпаролка владе у Берлину навела је за Ханделсблат да се за савезну немачку владу подразумева да се пројекат може реализовати само ако се придржава високих стандарда заштите животне средине, преноси DW.