Прочитај ми чланак

ДЕТАЉНА НАУЧНА АНАЛИЗА: Од короне већ заражено 200 милиона, смртност веома мала!

0

На научно-популарном порталу Натуре.цом објављен је текст који се бави најновијим информацијама о масовном тестирању на коронавирус (САРС-ЦоВ-2) и закључцима који могу одатле да се изведу. Преносимо овај текст, онако како је написан:

„Масовно тестирање на антитела у једном округу у Калифорнији је открило да је зараза коронавирусом много раширенија него што званичне бројке показују. Налази такође указују на то да је вирус мање смртоносан него што тренутно показују процене броја случајева и смрти на глобалном нивоу. Али неки научници су довели у питање тачност тестова који су употребљени у овим испитивањима, пошто многи од њих нису прошли детаљну процедуру која би потврдила њихову поузданост.

Анализом крви неких 3.300 људи који живе у округу Санта Клара, почетком априла, пронађено је да је један од 66 људи инфициран са САРС-ЦоВ-2. На основу тог резултата, научници који су радили ово истраживање сматрају да је у то време између 48.000 и 82.000 од укупно 2 милиона особа које живе у том округу било инфицирано вирусом – бројке које су у жестоком контрасту са званичним подацима за овај округ почетком априла, према којима је било 1.000 заражених, према анализи објављеној на медРxив. Овај рад још није званично одобрен. (Ако су ови подаци истинити, онда се може закључити, под условом да се размера пренесе на глобалну популацију, да је однос стварно заражених и званично потврђених зараза негде између 48:1 и 82:1, што би значило да је у овом тренутку у свету већ између 100 и 200 милиона заражених коронавирусом (у моменту док је званична цифра 2,4 милиона) – ово у загради је рачуница редакције Еспресо.рс.)

Ови резултати су први међу многима који предстоје, међу истраживањима „присутности серопозитивности“, која се спроводе у градовима широм света, како би се покушало да се процени права стопа инфекције коронавирусом, у недостатку раширеног дијагностичког тестирања. Светска здравствена организација (СЗО) такође изводи студију о серопозитивности, названу „Солидарност 2“.

Многа испитивања користе комерцијалне тестове за детектовање антитела на вирус у узорцима крви. Присуство специфичних антитела на САРС-ЦоВ-2 открива да ли је особа била инфицирана најмање недељу дана уназад, чак и уколико немају било какве симптоме.

– Серо-тест вам даје „фотографију“ одређеног тренутка у времену, тога ко је заражен у одређеној популацији – каже Канта Субарао, вирусолог у Институту за инфекције и имунитет „Питер Доерти“ у Мелбурну. Ово је посебно важно кад је реч о инфекцијама као што је САРС-ЦоВ-2, где одређени број људи не показује никакве, или има благе симтпме, каже она.

Када се ови подаци здруже с подацима о старости, полу, симптомима, ко-морбидитетима и друштвено-економском статусу, ова истраживања могу да помогну да се дају одговори на питања о факторима као што су улога деце у ширењу инфекције и уделу случаја који пролазе без било каквих симптома.

– Ово је заиста јефтин начин да се добије невероватна количина информација – каже Џајанта Батачарја, здравствени економиста са Универзитета Стенфорд у Калифорнији, ко-аутор истраживања.

Вести о анализама из Санта Кларе уследиле су после резултата сличног истраживања у Немачкој, који је објављен 9. априла, где је тестирано 500 људи у селу које има 12.000 становника, и пронађено је да је сваки седми становник заражен са САРС-ЦоВ-2. Немачки тим је такође тражио број активних инфекција, користећи дијагностичке тестове базиране на ланчаној реакцији полимеразе, и кад су се ове бројке комбиновале са бројем људи који имају антитела, процена укупне прокужености села је била око 15 одсто.

Али овај резултат можда није индикативан кад је реч о ономе што се дешава у целој Немачкој, тврди вирусолог Кристијан Дростен, директор Института за вирусологију Универзитетске болнице Цхаритé у Берлину, јер многи људи у том селу су били на карневалу у фебруару, и ово би могао да буде догађај на којем су многи заражени.

Чињеница да су обе студије детектовале далеко веће стопе инфекције него што произлази из званичних података није изненађење, каже Питер Колињон, лекар и микробиолог са Аустралијског националног универзитета у Канбери. Вирус се ширио Сједињеним државама и Европом најмање месец дана пре него што је детектовано његово ширење у популацији.

Али Колињон напомиње да су комерцијални тестови на антитела коришћени у обе студије евалуирани само на основу малог броја људи, што би такође могло да има утицај на тачност резултата испитивања.

Тестови на анитела се не користе само за испитивања популацие, него се користе и за тестирање које за циљ има утврђивање да ли је нека особа оболела. Али стручњаци упозоравају да већина тестова није била ригорозно проверене, како би се утврдила њихова поузданост.

Колико је смртоносан САРС-ЦоВ-2?

Серо-испитивање могу такође да пруже и бољу процену тога колико је заиста смртоносан овај вирус, користећи меру познту као стопа смртности инфекције (ИФР) – пропорцију свих инфекција, не само оних које су потврђене клиничким тестирањем, које завршавају смрћу.

Тачна информација о ИФР може побољшати моделе који се користе у одговору здравствених система на епидемију. Ако је оба болест мање смртоносна него што се раније процењивало, то би могло да промени оквир дискусија око мера које предузимају да би се она обуздала, и њиховог утицаја на друштво и економију, каже Нираџ Суд, здравствени економиста са Универзитета Јужне Калифорније у Лос Анђелесу, који води независно истраживање о антителима у Лос Анђелесу, и који је ко-аутор у истраживању у Санта Клари. – Покушавамо да спречимо ширење заразе, али у исто време имамо пораст броја незапослених у САД због превентивних мера, тако да сад имамо ситуацију у којој је потребан компромис – каже он.

Тим из Санта Кларе процењује да је ИФР за САД од 0,1 до 0,2 пдстп, што је око 100 смрти на 48.000-82.000 инфекција. 10. априла званичан број смрти од короне у овом округу био је 50 људи. ИФР ове студије је нижи од ИФР који је коришћен у моделима које су употребили истраживачи у Империјалном Колеџу у Лоднону, који су проценили ИФР за Велику Британију на 0,9, уз помоћ података који су стигли из Кине. У још једном истраживању, иста група је проценила да је ИФР за Кину 0,66%, а испитивање смрти на крстарици Диамонд Принцесс показала је ИФР од 0,5%.

Цифре се разликују на различитим местима, због неколико разлога, укључујући и дистрибуцију старосне доби популације и екстензију тестирања.

Процена стопе смртности од короне је смањивана током времена, како је све више људи било тестирано, и истраживачи су добијали бољи увид у мање озбиљне случајеве, по истом моделу како се дешавало и са свињским грипом 2009. године, каже Еран Бендавид, истраживач здравља популације на Универзитету Стенфорд, који је био на челу истраживања у Санта Клари.

Недоумице у вези са тестом

Али научници имају недоумице у вези са поуданошћу тестова на антитела, поготово кад је реч о броју лажно позитивних тестова које они пружају, што би могло да „надува“ процене о броју заражених.

Испитивање у Санта Клари је вршено тестом који је купљен од компаније Премиер Биотецх, са седиштем у Минеаполису у Минесоти. Према спецификацијама, испитивање произвођача о тачности теста дало је резултат од 2 лажно позитивна резултата на 371 заиста негативна теста.

Са овим односом лажно позитивних према истински позитивним тестовима, велики број резултата студије – 50 од 3.320 тестова – могао би да буде лажно позитиван, каже Марм Килпатрик, истраживач инфективних болести на Универзитету Калифорнија у Санта Крузу.

Како би се осигурало да је тест довољно тачан да забележи само праве случајеве инфекције са САРС-ЦоВ-2, он мора да се верификује на стотинама позитивних случајева ЦОВИД-19, и хиљадама негативних, каже Мајкл Буш, истраживач инфективних болести и директор Истраживачког института Виталант у Сан Франциску, који је такође на челу истраживања о серопозитивности. Али већина тестова није темељито верификована, и здравствене агенције су забринуте за тачност неких „брзих“ тестова, каже он.

Истраживачи који су учествовали у испитивању у Санта Клари кажу да су проценили тачност и специфичност тестова на антитела на почетних 37 позитивних узорака и 30 негативних контрола. Тест идентификује 68% позитивних узорака и 100% негативних. Процена која је објављена, па затим повучена, на основу 30 позитивних и 88 негативних контролних тестова, била је да је тест правилно идентификовао 28 позитивних и свих 88 негативних, каже Бендавид.

Он наглашава да су се они прилагодили перформансама теста и разликама у популацији у којој је вршено тестирање, у односу на округ, како би проценили прокуженост са САРС-ЦоВ-2 у Санта Клари. Међу учесницима у истраживању било је више белаца и жена него што их процентуално има у популацији округа.

Килпатрик каже да је још један потенцијални извор грешке у студији тај да су учесници регрутовани путем друштвених мрежа. Резултат овога је да би узорак могао да садржи непропорционално висок број људи који су мислили да су били изложени вирусу и добровољно су се пријавили на тестирање. – Прави проценат заражености могао би бити упола мањи, или за 90% мањи, или може бити чак и број који је написан у испитивању – нећемо знати, јер регрутовање учесника преко Фејсбука представља непознату промењиву – рекао је он.

Батачарја каже да резултати вероватно потцењују прокуженост у широј популацији, јер нису узели у обзир оне који су инфицирани прекасно да би развили одговор имуног система, и нису узели у озбир људе у затворима, старачким домовима и другим институцијама.

Ускоро се очекују резултати сличних истраживања широм света, укључујући тимове из Кине, Аустралије, са Исланда, из Италије, Немачке и неколико тимова у САД.“