Прочитај ми чланак

Детаљан водич кроз ФАШИСТИЧКЕ МЕРЕ у европским земљама: Ванредно стање, пропуснице

0

Европа у време празника поново доживљава пораст случајева корона вируса, па су многе државе приморане да уведу рестриктивније мере како би спречили ширење инфекције.

Неке државе биле су приморане да строже мере уведу због ширења омикрон соја, који је први пут регистрован у Јужној Африци.

Власти апелују на невакцинисане, да се што пре одлуче на тај корак, а многи су већ започели акцију вакцинације деце.

Ово је детаљан преглед свих мера у Европи које су тренутно на снази.

У Србији је за уторак најављена седница Кризног штаба, а припадници стручног дела Кризног штаба помињу да постоји могућност да ће ковид пропуснице важити 24 сата.

– Сви ми који смо у медицинском делу штаба, као и они који нису део штаба, а баве се овом проблематиком са свих страна, сви смо јединственог става да се морају применити рестриктивније мере него што се то данас дешава, укључујући и то да ковид пропуснице важе 24 сата и сличне потезе – рекао је данас епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

Тиодоровић каже да постојеће мере попут ношења маски, растојања, прања руку, никада нису укинуте ни у Србији ни у свету.

Немачка уводи 1Г правило?

Водећи немачки вирусолог Кристијан Дростен оценио је да сада „омикрон сој корона вируса пише правила“, додајући да је питање којим мерама ће морати да се води борба против новог таласа.

Он каже да постоји могућност увођења „1Г“ правила, а то значи да би пуне слободе могли да уживају само вакцинисани.

Дростен је казао да, иако омикрон код вакцинисаних и излечених изазива лакша обољења, треба рачунати на велико оптерећење по здравствени систем и критичну инфраструктуру због брзог ширења овог соја.

– Морамо сада сачекати да видимо како делују актуелне мере – казао је он дневнику „Зидојче цајтунг“.

Уколико не буду деловале, према његовим речима, неопходно је размишљати о увођењу „1Г“ правила, при чему „Г“ мора значити „бустер“ доза.

Румунија растеретила мере

Влада Румуније ублажила је 8. децембра мере које су на до тада биле на снази, након што је број новозаражених почео да опада.

Растерећење мера укључује укидање полицијског часа и обавезно ношење маски на отвореном.

Уочи сезоне празника влада је пооштрила ограничења на путовања, па је за све који дођу у земљу обавезно тестирање на корона вирус.

Ово растерећење долази након најмртоноснијег таласа када је бележено више од 15.000 заражених, док је стопа вакцинације остала испод 40.

Словачка увела ванредно стање

Словачка је недавно прогласила ванредно стање које ће бити на снази 90 дана након наглог пораста броја заражених.

За већину догађаја је неопходна ковид пропусница која доказује да је особа ревакцинисана, да има негативан ПЦР или да је у последњих шест месеци прележала вирус.

Неке малопродајне радње попут продавница технике, обуће или кућних производа могу бити отворене само до 20 часова.

У Аустрији на снази 2Г плус правило

У Аустрији је на снази нови режим уласка у земљу, према ком, без карантина, могу ући само они који испуњавају такозвано „2Г плус“ правило или су примили бустер дозу.

Према новој уредби у земљу могу ући само особе које имају сертификат о вакцинацији или излечењу од ковида 19, али уз негативан пи-си-ар тест не старији од 72 сата.

Они који су примили бустер дозу вакцине против коронавируса ослобођени су тестирања ПЦР тестом.

Ко у Аустрију улази без ПЦР теста, а није примио бустер дозу мораће у десетодневни карантин.

Карантин се може прекинути тек након пет дана изолације негативним пи-си-ар тестом урађеним у Аустрији.

Уз то, за оне који не испуњавају услове за улазак у земљу без карантина, морају да се електронски региструју уочи путовања.

Од те мере ослобођене су само труднице и особе које из здравствених разлога не могу бити вакцинисане, а за то морају поседовати лекарски атест.

Такође постоје и специјална правила за децу.

Наиме, деца испод 12 година изузета су од тих мера, и она морају у карантин и регистровати се електронски ако одрасла особа са којом путују мора у изолацију.

Такође постоји и изузетак за прекограничну радну снагу за коју важи и даље „3Г“ правило, при чему у земљу могу ући само вакцинисани, излечени или негативно тестирани.

Божићни концерти и сви други догађаји отказани су у Грчкој због нових ограничења која су најављена у четвртак, а која укључују и обавезно ношење маски на отвореном и свим јавним местима.

Сви који дођу у земљу мораће да раде тестове другог и четвртог дана након доласка.

Ограничења ће ступити на снагу у петак због ширења омикрон соја, а капацитети на интензивној нези већ су попуњени 90 одсто.

Број ревакцинисаних грађана порастао је на скоро 80, док је трећина Грка у међувремену примила бустер дозу.

Почетком децембра власти су одобриле и вакцинацију деце старије од пет година, а сви грађани старији од 60 година плаћаће казну уколико се не буду вакцинисали, пише Euro news.

Италија увела нова ограничења за невакцинисане

Италија је у четвртак додатно пооштрила мере, забрањујући невакцинисанима да уђу у јавне просторе, а ношење маски постало је обавезно и на јавним местима.

Прослава Нове године на отвореном је такође забрањена, а дискотеке ће бити затворене до 31. јануара.

Италија је такође одобрила вакцинацију деце од пет до 11 година.

Ове мере долазе након што је ова држава неколико дана обарала рекорде у броју заражених, а у једном дану је преминуло чак 168 особа.

Ова држава такође захтева за све невакцинисане грађане ЕУ, да приликом уласка у земљу буду у карантину пет дана, док вакцинисани морају да ураде тест у року од 24 сата од уласка у земљу.

Само они који имају потврду о вакцинацији могу да једу у ресторанима, да иду у биоскоп или да присуствују спортским догађајима.

Обавезна вакцинација уведена је на запослене у школству, полицији, војсци и здравственим установама.

Француска почела вакцинацију деце

Француске власти су у среду одобриле вакцинацију деце до пет до 11 година, а приоритет су свакако деца која су у ризику да развију тежи облик болести.

Земља је прошле недеље оборила рекорд у броју заражених, када је у једном дану регистровано више од 100.000 инфицираних.

Власти су такође позвале људе да се тестирају и да се током празника суздрже од масовних окупљања.

Премијер Жак Кастек рекао је да ће од наредне године бити уведена строжа правила посебно за невакцинисане грађане.

Канцеларија градоначелника Париза саопштила је средином децембра да ће ватромет и концерти на чувеној авенији код Јелисејских поља бити отказани.

У Француској су ноћни клубови већ затворени од 10. децембра на четири недеље како би покушали да обуздају ширење вируса.

Од 15. јануара ће свим пунолетним особама бити потребна допунска вакцина, како би се задржале ковид пропуснице.

Према последњим подацима 76,8 одсто пунолетних Француза је потпуно вакцинисано.

Регион у Шпанији уводи полицијски час

Шпанија намерава да уведе правило да ношење маски на отвореном поново буде обавезно. Од како је омикрон сој почео да се шири, земља је поново почела да бележи висок број заражених.

Премијер Педро Санчез понудио је да се оружане снаге распореде по регионима како би се појачала вакцинација. Он је додао да је циљ да 80 одсто грађана старости између 60 и 69 година добије бустер дозу.

Професионални тестови на корона вирус привремено ће бити пуштени у продају у апотекама због недостатка тестова.

Каталонија је најавила да од понедељка поново уводе полицијски час, затварају се ноћни клубови, а такође су смањени капацитети у затвореним просторима. Ове мере биће на снази 15 дана.

Неколико региона је такође увело додатне мере за невакцинисане уочи божићних празника, па ће ковид сертификати бити обавезни за улазак на сва јавна места.

Више од 80 одсто популације је већ ревакцинисано, али су власти због страха од ширења омикрон соја покренуле акцију додатне вакцинације.

Велика Британија разматра нове мере

Британска влада се дуго опире увођењу нових ограничења уочи празника, иако се боре са великим порастом броја заражених, посебно због омикрон соја.

Премијер Борис Џонсон рекао је да би влада могла да предузме даље мере како би се заштитили животи, а затим је додао да се ситуација прати из сата у сат.

У четвртак су Британци регистровали рекордан број заражених. Оно што је многе обрадовало, јесу редови испред пунктова за вакцинацију током Божића, након што је број заражених почео да расте.

Градоначелник Лондона је саопштио да ће све свечаности у главном граду бити отказане.

Здравствени стручњаци су апеловали на грађане да се током празника суздрже од посета.

Сви они који желе да присуствују клубовима и спортским утакмицама морати да имају ковид сертификате.

Министар здравља је прошле среде саопштио да је период изолације за позитиван са десет дана скраћен на седам, под условом да имају два негативна теста.

Португал најављује ограничења за празнике

Португал је најавио нова ограничења током Божића и Нове године. Рад од куће постаће обавезан, а барови и дискотеке биће затворени до суботе.

Људи који желе да уђу у биоскопе, позоришта, стадионе, венчања и друге прославе мораће да имају негативан тест на корона вирус.

У новогодишњој ноћи на улици не сме да се окупи више од десет особа, а испијање алкохола на отвореном биће забрањено.

Иако је у Португалу ревакцинисано 86 одсто становништва, вирус је поново почео да се шири земљом.

Холандија враћа карантин широм земље

Холандија је од прошле недеље вратила карантин како би обуздала омикрон сој, рекао је привремени премијер Марк Руте након седнице владе на којој се расправљало о ограничењима.

Овај потез је према његовим речима неизбежан због петог таласа и омикрон соја.

Оно што посебно забрињава је и податак да се вирус шири и међу млађом популацијом.

Мере закључавања уведене су прошлог месеца. Барови, ресторани и друга јавна окупљања затварају се у 17 часова, а иста правила важиће и током празника.

Ковид пропуснице на снази у Швајцарској

Швајцарске власти дозвољавају само вакцинисаним грађанима да посећују јавна места.

Сви који су вакцинисани или су у претходних шест месеци неће моћи да присуступе ресторанима, културним објектима или другим догађајима у затвореном простору.

Приватна породична окупљања ограничена су на десет особа.

Швајцарци су још 28. новембра на референдуму изгласали закон о корона вирусу који је укључивао пакет за опоравак од пандемије и примену ковид сертификата.

Мере у Норвешкој биће на снази четири недеље

Ограничење од десет особа за приватна окупљања током празника, ступило је на снагу у Норвешкој како би се спречило ширење вируса.

Ово је део нових мера које је влада одобрила раније ове недеље, а које укључују и поновно увођење социјалног дистанцирања у ресторанима. Присуство јавним догађајима је ограничено на 50, а људи се позивају да раде од куће.

Нове мере трајаће четири недеље, а окупљање за Нову годину и Божић у кућама биће подигнуто на 20.

Надлежни препоручују ношење маски у јавном превозу и продавницама.

Свако ко уђе у Норвешку мора да се тестира у року од 24 сата. Уколико је тест позитиван, особа је у обавези да одмах уради и ПЦР.