Прочитај ми чланак

Дејли мејл: Енглеска влада наложила припрему дигиталних ковид „пасоша слободе“

0

Иако и даље тврди да неће уводити такав систем, фирмама с којима је склопила уговоре влада Енглеске наложила да развију апликацију којом би се применом кода подаци прослеђивали у дигитални пасош

 

Енглеска влада склопила је уговоре за прављење ковид „пасоша слободе“, којим би се вршила сегрегација у друштву између оних који су тестирани или вакцинисани против короне и оних који нису.

Иако и даље тврди да неће уводити такав систем, фирмама с којима је склопила уговоре влада Енглеске је наложила да развију апликацију којом би се примјеном „ку-ер кода“ (QR) подаци просљеђивали у дигитални пасош.

„Ку-ер“ код би се користио за улазак у пабове, школе, на посао и, у начелу, на сва јавна мјеста.

„По очитавању кода, могао би се ускратити приступ онима без свјежег негативног теста“, пише Дејли мејл.

Један уговор у висини 42.000 фунти додељен је у новембру фирми Netcompany UK за развој „потврде/пасоша за ковид-19“, а други, у износу од 34.000 фунти, фирми Hub Company, за развој апликације с „ку-ер“ кодом за тестове на ковид.

Француска влада присиљена да одложи усвајање закона о „корона пасошима“

Вакцинација у Француској, чији је почетак предвиђен за недељу, неће бити обавезна, али 55% становништва каже да не жели да се вакцинише.

Услед широког народног незадовољства најављеним законом о корона пасошима, француска влада присиљена је да одложи његово разматрање у Скупштини.

Нацрт закона предвиђа обавезу грађана да имају доказ о негативном тесту на ковид или „превентивни третман, укључујући вакцину“ да би могли „приступити јавном превозу или одређеним локацијама, као и дешавањима“.

Због протеста становништва, Влада је, међутим, морала одложити давање закона у скупштинску процедуру.

Француски министар здравства Оливије Веран изјавио је да се закон одлаже:

„Пошто француски народ мора имати повјерења у вакцинацију и приступити јој слободне воље, јер смо и даље у стању здравствене кризе… влада неће давати закон у скупштину у сљедећих неколико мјесеци, док се ово стање не оконча.“

Нацрт закона наишао је на критику широм политичког спектра у Француској. Конзервативни посланик Фабијан ди Филипо назвао га је „уцјењивањем вакцином“, док га је предсједница Националног савеза Марин ле Пен назвала „у суштини тоталитарним“.

Вакцинација у Француској, чији је почетак предвиђен за недељу, неће бити обавезна, али 55% становништва каже да не жели да се вакцинише.