Приближава се годишњица Олује, а до јавности стижу информације да српска власт планира да Дан сећања на све страдале и прогнане ове године обележи у Лозници. Баш у граду из којег креће борба против рудника литијума, и где се после 10. августа очекују нови протести. Мишљење саговорника “Нове” је да ништа није случајно, те да ће уколико се ове најаве покажу истинитим, то бити ново дно које је режим пробио злоупотребљавајући страдање свог народа у политичке сврхе.
Након последње седнице Скупштине општине Лозница, која је одржана прошлог четвртка, одборник Демократске странке Томислав Чотрић рекао је да се прича да ће управо у овом граду бити организовано обележавање годишњице Олује.
“Тензије у Лозници су јако велике. Кад се крећете градом и по селима сви нас питају шта се дешава и сви су нервозни. Мислим да неће бити добро, а ако је тачно оно што чујемо из кулоарских прича да ће овде бити организован некакав скуп Српске напредне странке… То би заиста могло да доведе до озбиљних сукоба између грађана“, рекао је Чотрић за Н1 и додао да су одборници чули да ће се у Лозници организовати обележавање годишњице Олује, и то на тамошњем стадиону.
Такве информације стигле су и до Златка Кокановића из удружења “Не дамо Јадар”.
Да покажу да их има више
“Ништа се овде случајно не дешава. Они су у сваком тренутку испред нас, јер знају шта планирају. Морам да нагласим да ништа није спорно у вези обележавања Олује и давања почасти палим жртвама. То је један веома тужан дан и један велики пораз наше државе. Али, ова власт од сваког пораза прави неку своју победу, па ме не би чудило да ето и сад плаћају аутобусе, дају дневнице, условљавају људе да морају да дођу, само да би послали поруку усред Лознице да њих има више”, каже Кокановић за Нову и додаје:
“Уколико стварно у Лозници организују скуп баш сада, то би значило да су спремни да злоупотребе и ову тему, овај датум и ово место да покажу да они могу да окупе више људи, а не би ме чудило ни да председник на том скупу каже да сви ти људи подржавају рудник литијума. Он је човек који је спреман на све, ништа ме од њега не би зачудило”.
Кокановић каже и да им се још нико из Владе Србије није јавио поводом захтева да се до 10. августа забрани рударење литијума и бора, јер ће у супротном доћи до нових протеста.
“Не само да нам се нико није јавио, веч стално говоре да су прошли пут реаговали јер је народ био на улици. То нам је заправо порука шта треба да радимо”, наводи Кокановић.
И лидер странке СРЦЕ Здравко Понош, иначе Србин из Хрватске, сматра да би оваква одлука српских власти била веома проблематична.
„Вучић је присвојио чак и Дан сећања“
“Овај режим опогани све чега се лати. Ником елементарно одговорном не би пало на памет да страдање Срба прогнаних током Олује 1995. злоупотреби у дневнополитичке сврхе. Том страдању данашњи преобучени радикали дали су несебичан допринос као и свим страдањима српског народа од када је Шешељ испилио радикале. Политика те дружине је многе припаднике овог народа и грађане Србије, а и региона завила у црно. Та политика је повампирена данас и на власти у Србији наставља посао који су започели 90-тих, посао раскућавања Србије”, каже Понош и доодаје:
“Егзекутор те полике, Шешељев политички син, завршава оно што Шешељ није стигао. Већ је скоро успео да проћерда Косово, а сад од остатка Србије прави рударску колонију. И једно и друго умотава у патриотску реторику, исто као кад су голобраду омладину хушкали у ратове и смрт, а Вучић се усељавао у нови стан”.
Понош подсећа да су се прогнани током Олује, а поводом сећања на побијене, годинама самоиницијативно окупљали 4. августа у цркви Св. Марка.
“А онда је по доласку на власт Вучић одлучио да отме и присвоји чак и тај дан сећања и почео да прави окупљање 5. августа што је сасвим непримерено. То је дан који Хрвати славе као дан успеха своје акције. А Срби су се с разлогом окупљали дан раније, на дан кад су прогнани. Вучић је одлучио да обележава дан који Хрвати славе. Морбидно”, каже Понош и закључује:
“То му није било довољно па је претходних година почео од тог догађаја да прави путујућу манифестацију на којој је у првом плану величање култа Александра Вучића, а не сећање на страдале. Ако заиста намерава то да уради ове године, то ће ипак бити најниже за чиме је посегао. За сада. Злоупотребиће страдање једног дела српског народа како би тиме покрио још једно страдање на коме лично и предано ради. Ако стварно направи тај контармитинг у Лозници, да ли он то поручује Лозничанима да се спреме на његову олују?”.
И претходних година је избор места за обележавање Олује изазивао разне полемике, јер је увек носило извесну поруку власти у Србији.
Шта нам кажу…
Тако су прошле године политичари из Србије и Републике Српске донели одлуку да догађај буде организован у Приједору у Босни и Херцеговини. Делегација у којој су били председник Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик била је и на Петровачкој цести, где је 1995. хрватска авијација бомбардовала избегличку колону Срба, због чега је против хрватских пилота подигнута оптужница за ратни злочин у Београду.
Међутим, сама најава да ће се комеморација одржати у Приједору изазвала је бурне реакције широм региона. Многи су негодовали, јер су сматрали да то представља непоштовање приједорских жртва, нарочито убијених Бошњака.
Новинар из Бих Драган Бурсаћ, тада је за ДW рекао да је то гурање прста у око преживелима у Приједору, породицама и онима који су изгубили најмилије.
“Годишњицу Олује треба наравно обележити, али не у Приједору где је убијено висе од 3.500 људи, а поготово не ако знамо да су ту убијена 102 детета, а да и дан-данас немају споменик“, рекао је Бурсаћ.
Годину раније, Олуја се обележавала у Новом Саду.
Та одлука је саопштена само дан након што су у Новом Саду одржани протести “Буна против мафије”. Повод је било насиља над демонстрантима које су спровели полиција и приватно обезбеђење током протеста против усвајања Генералног урбанистичког плана (ГУП), пре и током седнице Скупштине града Новог Сада.
Током самог протеста омања група незадовољних и бесних грађана и грађанки гађала је бојама просторије Српске напредне странке (СНС), а полупано је и стакло на улазу у просторије и скинуте су заставе Србије.
УЖИВО: Србин инфо на лицу места, велики број људи на протесту у Шапцуhttps://t.co/g4s7UykT2i
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 29, 2024