Прочитај ми чланак

ЧОВЕЧАНСТВУ ПРЕТИ ПАКАО Северни пол се убрзано креће…

0

Да ли сте знали да Земља има два северна пола? Постоји географски Северни пол, а ту је и магнетни који је увек у покрету. И тренутно се креће брже него обично.

Током протеклих 150 година, магнетни Северни пол је “прешао” око 1.100 километара преко северне Канаде, али тренутно прелази невероватних 40 километара годишње. Истраживачи кажу да магнетни Северни пол “бежи” од Канаде према Сибиру, што би могао да буде знак да ћемо доживети нешто са чиме се људи никада пре нису сусрели – “окретање” магнетиних полова”.

Наши компаси показују само један пол истовремено зато што постоји доминантан двополни систем. Али понекад Земља нема само по један магнетни Северни и Јужни пол. Докази сугеришу да је наша планета понекад стотинама или хиљадама година имала четири, шест, па чак и осам полова. То се дешавало када су се магнетни полови у прошлости окретали, а када то се поново деси, то неће бити добра вест за људе.

По принципу “више је боље”, неко би можда помислио да је осам полова боље од два, али је управо супротно. Вишеструка магнетна поља би се борила међусобно, а то би могло да ослаби заштитно магнетно поље Земље и до 90 одсто током поларног преокрета, објашњава „Бизнис инсајдер“.

Земљино магнетно поље је оно што нас штити од штетног свемирског зрачења које може да оштети ћелије, проузрокује рак и спржи електронска кола и електричне мреже. Неки научници сматрају да би слабије поље могло да изложи авионе вишим нивоима зрачења, чинећи летове мање сигурним.

Ово би такође могло да поремети унутрашњи компас код многих животиња које користе магнетно поље за навигацију. Још екстремније, то би могло да учини одређена места на планети превише опасним за живот. Али шта ће се тачно одвијати на површини планете мање је јасно од онога што ће се несумњиво догодити у свемиру.

Сателитима и свемирским мисијама са посадом биће потребан додатни штит који ћемо сами морати да обезбедимо. Без тога ће интензивно космичко и сунчево зрачење да спржи опрему и повећа ризик од рака код астронаута.

Наш савремени начин живота могао би да престане да постоји. То већ видимо на делу у подручју званом Јужноатлантска аномалија. Испоставило се да је смер дела магнетног поља дубоко испод овог подручја већ окренут, а научници кажу да је то један од разлога зашто поље непрекидно слаби од 1840. године.

Као резултат тога, свемирски телескоп Хабл и други сателити често искључују своју осетљиву електронику док прелазе изнад подручја. А астронаути на Међународној свемирској станици известили су да су видели више “блицева светлости” за које се сматра да су узроковани високоенергетским космичким зрацима које слабије поље не може да задржи.

Откако су стручњаци почели да мере Аномалију пре неколико деценија, она је порасла у величини и сада покрива скоро петину (20,3 одсто) Земљине површине, без наговештаја да ће се смањити у скорије време. Ово је толико екстремно да би то могао да буде знак да смо на прагу окретања полова или смо можда већ усред једног.

Али многи научници су и даље сумњичави, углавном зато што је све у вези ове појаве велика непознаница. Последњи пут полови су се окренули пре 780.000 година, али је обично пролазило дупло мање времена између два окретања. У протеклих 65 милиона година од последњег масовног изумирања на планети, окретање полова се дешавало на отприлике сваких 300.000 година.

Научници још нису схватили шта ће се даље дешавати. Узнемирујуће је помислити да се наш савремени начин живота – банкарство, берза, праћење пројектила, ГПС – ослања на нешто чије промене не можемо да предвидимо нити да контролишемо. Једно истраживање је ишло толико далеко да је проценило да би једна џиновска соларна олуја Америку коштала 41,5 милијарди долара дневно. И то са Земљиним магнетним пољем при тренутној снази. Застрашујуће је замислити штету која би олуја днанела са магнетним пољем 90 одсто слабијим.

Можда нећемо моћи да зауставимо окретање полова, али можемо бар да почнемо да предузимамо мере да минимализујемо штету. Први корак би био да откријемо шта се догађа са пољем Аномалије.