• Почетна
  • СВЕТ
  • Чешка и Словачка: Ове квоте су ван здравог разума
Прочитај ми чланак

Чешка и Словачка: Ове квоте су ван здравог разума

0

migranti-izbeglice-azilanti-madarska-foto-reuters-144

Чешка и Словачка ће одлучно одбити квоте за прерасподелу избеглица зато што су ван здравог разума, наводе њихови министри Милан Хованец и Роберт Калињак.

Подсећамо, о квотама за прерасподелу избеглица требало би да се расправља у понедељак на састанку министара унутрашњих послова Европске уније.

Како кажу, нико од званичника „старе“ Европе још није умео да им одговори како да посткомунистичка Европа задржи избеглице из квота када оне то не желе.

„У Европи је у моди политичка коректност и да се неке ствари говоре увијено. Али та времена су прошла. Европа мора да извади главу коју је забила у песак као ној и да почне да користи здрав разум. Обавезујуће квоте нису здрав разум“, рекао је чешки министар унутрашњх послова Милан Хованец за тамошњи таблоид „Блеск“.

Хованец је нагласио да за Чешку није технички проблем да прими и 50.000 избеглица, зато што већ има разрађене планове из времена када се очекивао егзодус из Украјине, већ како да те избеглице заиста остану у Чешкој.

„У последњих пола године задржали смо неколико хиљада избеглица из земаља као што је Сирија. Од неколико хиљада, азил је код нас затражило 69 њих и добили су га. Тако да ми не знамо шта би то требало да реше обавезне квоте. Нас пре свега занима како да те Сиријце и Еритрејце (из квота) задржимо на чешкој територији. Ако их довеземо, преспаваће највероватније код нас, а сутрадан ујутру ће отићи на железничку станицу да оду у Немачку“, рекао је чешки министар унутрашњих послова.

Његов словачки колега Роберт Калињак изјавио је у суботу за словачку јавну телевизију РТВС да би Словачка без проблема изашла на крај са квотом од 2.000 избеглица, али их одбија јер се у ствари преговара о трајном обавезујућем механизму релокације.

„То је обавезујући дугорочни систем који би требало да одобримо. Не разговарамо о 2.000 избеглица, с тим би Словачка без проблема изашла на крај. Иза обавезујућих квота би у наредних пет година могло да се крије 50.000 људи. А то је ситуација какву Словачка не би могла да савлада, да их интегрише“, рекао је Калињак.

Словачки министар поручио је да би ЕУ требало коначно да почне да се понаша као светска сила, што и јесте.

„Неки високи званичници ЕУ требало би да престану с крупним изјавама и критиком малих чланица, а уместо тога да спрече финансирање и испоруке оружја у Сирију“, оценио је Калињак.

Beta