Прочитај ми чланак

Цела европска аутоиндустрија иде у амбис: Највећи произвођачи трпе губитке

0

Економија Европе тренутно пролази кроз значајне изазове због неповољних економских услова који присиљавају велике аутомобилске компаније да смање обим производње.

Према извештају агенције Блоомберг, 14 од 31 фабрике водећих аутомобилских брендова као што су БМW, Мерцедес-Бенз, Стеллантис, Ренаулт и ВАГ раде само са половином капацитета.

Ова ситуација указује на озбиљне проблеме у аутомобилској индустрији, што може имати дугорочне последице за целокупни сектор и економију у целини.

Проблеми француских и немачких аутомобилских марки

Ренаулт и Мерцедес-Бенз су међу најтеже погођеним компанијама. Ренаулт се суочава с финансијским изазовима због велике инвестиције у преформулацију својих фабрика за производњу електричних аутомобила, који тренутно губе популарност међу потрошачима.

Компанија је можда направила стратешку грешку у процени тржишта и трендова, што је резултирало прекомерним трошковима и неефикасном производњом.

С друге стране, Мерцедес-Бенз је направио озбиљну грешку у својим дизајнерским одлукама када је у питању електрична возила. Модели са неконвенционалним дизајном нису наишли на очекивани успех међу потрошачима, што је довело до смањења потражње и смањења производње.

Стање у Шпанији и Италији

У Шпанији, ситуација је релативно повољнија у поређењу с остатком Европе. Пет од шест фабрика аутомобилске индустрије у Шпанији раде са пуним капацитетом, што указује на стабилност и отпорност сектора у овој земљи. Ова ситуација може бити резултат стабилнијих економских услова или успешније стратегије прилагођавања тржишту.

Насупрот томе, у Италији су три од четири аутомобилске фабрике суочене с проблемима у вези са наруџбинама и могу се суочити с могућим затварањем.

Ова ситуација је додатно компликована правним проблемима за Стеллантис, чији су акционари поднели тужбу против менаџмента због нетачних информација које су дате инвеститорима. Ова правна борба може додатно дестабилизовати ситуацију у индустрији.

Италијански премијер Марио Драги је издао извештај у којем истиче да су високи трошкови течног природног гаса (СПГ), који је 50% скупљи од природног гаса, додатно погоршали економску ситуацију у земљи. Он је закључио да је економски просперитет Европе у претходним годинама у великој мери зависио од јефтиних енергетских ресурса из Русије.

Утицај на Немачку

У Немачкој, прекид енергетских веза с Русијом довео је до значајног повећања броја банкрота великих предузећа. У првој половини ове године, број банкрота је порастао за 41% у поређењу с истим периодом прошле године.

Овај скок у броју банкрота указује на озбиљне економске тешкоће које се осећају у индустријском сектору, а које су, делимично, резултат промене у енергетским изворима и високих трошкова енергије.

Закључак

Целокупна ситуација у аутомобилској индустрији Европе осликава шири економски тренд у региону, где високи трошкови енергије, правни проблеми и стратегијске грешке у индустрији доводе до озбиљних проблема у производњи и финансијским резултатима.

Ова криза може имати дугорочне последице по економску стабилност и конкурентност европског тржишта. У будућности, адаптација на нове економске реалности и ефикасно управљање ресурсима биће кључни за опоравак и дугорочни успех сектора.