Прочитај ми чланак

БРУТАЛАН ЗАКОН Израел: Ко се заљуби у Палестинца/Палестинку мора да обавести власт

0

Странци морају да обавесте израелско министарство одбране ако се заљубе у Палестинца на окупираној Западној обали.

У случају да се венчају, према новим правилима, мораће да оду након 27 месеци на период “хлађења” од најмање пола године.

То је део пооштравања правила о странцима који живе или желе да посете Западну обалу, пише ББЦ.

Палестинци и израелске невладине организације оптужиле су Израел да “подиже рестрикције на нови ниво”.

Нова правила би требало да ступе на снагу у понедељак.

Прописи изложени у дугачком документу укључују захтев од странаца да обавесте израелске власти у року од 30 дана од почетка везе са палестинским носиоцем личне карте.

Нова ограничења за палестинске универзитете укључују квоту за 150 студентских виза и 100 страних предавача, док на израелским нема таквих ограничења.

Пословни људи и хуманитарне организације кажу да ће и они бити озбиљно погођени. Правила постављају строга ограничења у погледу трајања виза и продужења виза, у многим случајевима спречавајући људе да раде или волонтирају на Западној обали дуже од неколико месеци.

“Овде се ради о демографском инжењерингу палестинског друштва и изолацији палестинског друштва од спољашњег света“, каже Џесика Монтел, извршна директорка израелске невладине организације ХаМокед, која је поднела петицију Вишем израелском суду против прописа. “Много отежавају људима да дођу и раде у палестинским институцијама, волонтирају, улажу, предају и уче”.

Једна држава, два система

Израел је заузео Западну обалу од Јордана у блискоисточном рату 1967. Данас је Цогат, јединица израелског Министарства одбране, одговорна за управљање овом окупираном палестинском територијом.

Нова наредба Цогата на 97 страница под називом “Процедура за улазак и боравак странаца у области Јудеје и Самарије” – библијски назив који Израел користи за Западну обалу, први пут је објављена у фебруару, али је њено увођење одложено.

У документу се наводи да се њиме “дефинишу нивои овлашћења и начин обраде захтева странаца који желе да уђу на подручје Јудеје и Самарије”.

Текст се позива на мировне споразуме постигнуте 1990их, који одређују да Израел одобрава боравак супружницима и деци палестинских становника Западне обале и Газе као и дозволе за посетиоце.

Нова правила се не односе на оне који посећују Израел, као ни делове Западне обале које контролишу Палестинци, нити јеврејска насеља. У таквим случајевима, улазак укључује израелске имиграционе власти.

ПЛО – кровно тело које представља палестински народ – оценило је да је Израел донео “апартхејдске регулативе који намећу реалност једне државе и два различита система”.

ББЦ је контактирао Цогат за одговор, али га није добио. Израелске власти кажу да су ограничења путовања на ту територију потребна из безбедносних разлога.

Правни лимбо

Дугогодишња израелска забрана давања боравишта страним супружницима Палестинаца на Западној обали значи да хиљаде људи и даље живи са неизвесним правним статусом.

Активисти групе Право на улазак, жали се на “дискриминаторне, окрутне и произвољне праксе израелских власти” које изазивају “огромне хуманитарне потешкоће” страним супружницима, што доводи до тога да су они насилно одвојени од својих породица на Западној обали.

Према њиховим речима, нове процедуре само ће “формализовати и погоршати многа постојећа ограничења“ и “приморати многе породице да се преселе или остану у иностранству како би одржале јединство породице“.

Неке категорије посета рођака уопште нису наведене у новим правилима, укључујући посете браћи, сестрама, бакама, декама и унуцима.

У међувремену, Европска комисија је израелским властима пренела своју забринутост због ограничења за стране студенте и академике на палестинским универзитетима.

У оквиру програма Еразмус+, 366 европских студената и предавача отишло је на Западну обалу 2020. У исто време, 1.671 Европљанин је био на израелским институцијама.

“С обзиром да сам Израел има велике користи од Еразмуса+, Комисија сматра да би требало да олакша, а не да омета приступ студентима палестинским универзитетима“, рекла је европска комесарка Марија Габријел.

Последице по пословне људе

ХаМокед петицији Вишем суду придружило се 19 појединаца.

Башим Хури, извршни директор палестинске фармацеутске компаније на Западној обали, каже да ће визна ограничења и трошкови путовања озбиљно утицати на његов посао и довођење нових радника, инвеститора, добављача и стручњака за контролу квалитета из иностранства.

Нова правила прецизирају да су страни посетиоци који долазе само са дозволом за Западну обалу обавезни да путују преко копнених прелаза са Јорданом и могу да користе израелски аеродром Бен Гурион само у изузетним случајевима.

Један од Хуријевих највећих инвеститора је Јорданац, а нова правила потпуно искључују држављане Јордана, Египта, Марока, Бахреина и Јужног Судана – иако ове земље имају дипломатске везе са Израелом.

Носиоци пасоша из ових земаља – укључујући и оне са двојним држављанством – могу ући на Западну обалу само у изузетним и хуманитарним случајевима на ограничени период.

Други подносилац петиције је др Бењамин Томсон, који води канадску добротворну организацију Кључеви здравља, која шаље професоре медицине из Северне Америке и Велике Британије да обучавају палестинске лекаре.

“Свако ко је укључен у рад на окупираним територијама Палестине већ је упознат са вишеструким административним кашњењима у добијању дозволе“, рекао је он. “Ови нови прописи погоршавају кашњења, повећавају трошкове и смањују предвидљивост путовања на Западну обалу и ван ње”.

“Ова предвидљивост је од суштинског значаја да бисте могли да се бавите хуманитарним радом на Западној обали, а да и даље будете у могућности да наставите да радите [плаћени] посао“, додао је он сугеришући да нова правила могу спречити докторе који су запослени на другим местима да буду у могућности да волонтирају.

У јулу, Виши суд је одбацио петицију о правилима као “преурањену“, указујући да Цогат тек треба да донесе “коначну одлуку“ о њима. Међутим, није било најављених промена у процедурама које су званично објављене на Интернету или њиховом планираном увођењу.