Прочитај ми чланак

БРИТАНСКИ ПЛАЋЕНИК из АЗОВ-а моли Џонсона и Зеленског да га спасу смртне казне

0

Британац се придружио злогласном нацистичком пуку "Азов" још 2018. године, а у пролеће 2022. је ухапшен кад су Руси ослободили Мариупољ.

Британац, који се за новац борио заједно са неонацистичким пуком ‘Азов’ у Мариупољу, затражио је званично од Лондона помоћ у снимку који је објавио руски новинар.

Идентификован као Џон Хардинг, плаћеник каже да се „суочава са смртном казном“.

„Желим да кажем Борису Џонсону, ако можете да ми помогнете, ако можете да утичете на председника Зеленског. Ако можете да утичете на председника Доњецке Народне Републике (ДНР) или ако можете да утичете на председника Путина, онда молим вас то учините. Животи људи зависе од тога! Дакле, ако можете, молим вас, помозите. Иначе ме чека смртна казна. Моји пријатељи се такође суочавају са смртном казном“, апелује Хардинг у видео снимку.

Снимак је објавила дописница московског емитера Првог канала, Марина Ким, на свом Телеграм каналу.

Хардингови пријатељи и породица у Британији потврдили су за Би-Би-Си да је он на снимку. Министарство спољних послова Велике Британије саопштило је британским медијима да је “забринуто” због његовог хапшења.

Највећи битански медији попут Би-Би-Сија и Гардијана извештавају о Хардингу само то да је „човек у 50-им годинама, пореклом из Сандерленда“, северна Енглеска. Мањи медији откривају да је у питању ветеран Фокландског рата од 59 година, који се такође борио против Исламске државе (ИС, бивши ИСИС) у Сирији заједно са Курдима. Сасвим сигурно је инструктор млађима, чим има толико година.

Наводи се да се Хардинг придружио злогласном нацистичком пуку „Азов“ 2018, као и да је заробљен у мају ове године пошто су се борци из тунела „Азовстал“ предали, заједно са другим украјинским снагама, након што су месецима држали у обручу становннике Мариупоља и користили их као „живи штити“ против руских снага и војске ДНР.

У својим објавама у Телеграму, новинарка га је назвала „британским плаћеником“  и потврдила да је „на корак“ од потенцијалне смртне казне. Власти Доњецке Народне Републике до сада нису званично коментарисале његов случај.

Два друга британска борца – Ејден Аслин и Шон Пинер – претходно су осуђени на смрт од стране суда у ДНР заједно са држављанином Марока. Сви су се на пролеће предали снагама ДНР у граду Мариупољу.

Лондон инсистира на томе да се њихови плаћени војници третирају према Женевској конвенцији као ратни заробљеници регуларне војске, иако страни плаћеници нису део регуларне војске и не подлежу Женевској конвенцији.

Званичници у Доњецку су рекли да заробљеници плаћеници нису под заштитом међународног права, за разлику од редовних бораца. Сви странци осуђени на смрт у ДНР уложили су жалбе на своје пресуде.