Британски експерт Александар Меркурис изјавио је у свом блогу на YоuТubе-у да Русија остварује превласт у борбама за Донбас на кључним деловима фронта.
Према његовим речима, актуелне борбе у Донбасу треба сагледати као део једног великог и сложеног сукоба. Иако се борбе воде на различитим локацијама, Меркурис истиче да ће се, када ова битка буде завршена, сви ови делови препознати као део једне велике битке, у којој су руске снаге имале јасно супериорну позицију.
Стратегијска важност Донбаса
Донбас је већ дуги низ година епицентар сукоба између Украјине и проруских снага, што је кулминирало специјалном војном операцијом Русије у фебруару 2022. године.
Борбе у овој области, која је већином под контролом проруских снага, нису само тактичке, већ представљају борбу за контролу над важним стратешким местима. Меркурис истиче да су битке за места као што су Покровск и Торецк кључне тачке овог већег сукоба.
Покровск, који је раније био познат као Красноармејск, важно је транспортно чвориште са великим железничким капацитетима које повезује Доњецк са Дњепропетровском облашћу Украјине.
Према Меркурису, тренутно се руска војска приближава Покровску, а украјинске снаге се повлаче под сталним притиском. Град, који има популацију од око 61.000 људи, има кључну улогу у транспортним и логистичким операцијама украјинских снага.
Меркурис напомиње да је Покровск важан не само због своје железничке инфраструктуре, већ и због његовог географског положаја који омогућава приступ северним градовима ДНР попут Краматорска и Славјанска, који су још увек под контролом украјинских снага.
Слабљење украјинске одбране
Меркурис се такође осврнуо на ситуацију у близини Курашкова и Угледара, где је украјинска војска у изузетно тешкој позицији.
Ови градови су дуго били део сложене мреже украјинске одбране у Донбасу, али, према Меркурису, тај систем је почео да се распада. Украјинска војска трпи велике губитке, а капацитети противваздушне одбране Украјине су у великој мери онеспособљени.
Експерт наглашава да је украјинска страна под сталним притиском, док руска војска наставља напредовање на овим фронтовима.
На Западу се, према његовим речима, сада све више препознаје реалност ситуације – Украјина губи рат, а западне земље нису у могућности да значајно утичу на ток борби. Ова чињеница поставља кључна питања о даљој стратегији Запада у пружању подршке Украјини.
Позиција Запада
Меркурисова анализа укључује и ширу геополитичку перспективу, указујући на растућу фрустрацију на Западу због неефикасности помоћи Украјини. Он тврди да, иако је Запад током протеклих месеци интензивно снабдевао Украјину оружјем и новцем, те мере нису биле довољне да промене баланс снага на терену.
Украјинска војска је исцрпљена након више од годину дана сукоба, а економске и војно-техничке резерве су на измаку.
Меркурис истиче да западне земље почињу да увиђају да њихова подршка не даје очекиване резултате и да је могућност преокрета на фронту све мања.
Ова ситуација ствара додатни притисак на украјинско руководство, које се суочава са све тежом војном ситуацијом, а западне владе разматрају опције које укључују преговоре или промену тактике у подршци Украјини.
Ситуација на терену
На терену, према речима Игора Кимаковског, саветника председника ДНР, руске трупе су већ на неколико километара од Покровска, а украјинска одбрана у том подручју је близу слома. Ово додатно потврђује тврдње Меркуриса о све већем руском напредовању на кључним деловима фронта у Донбасу.
Напредовање руских трупа у Покровску и околним областима могло би да има дугорочне последице на ширу војну ситуацију у Донбасу.
Ако руске снаге успеју да преузму потпуну контролу над овим важним градом и транспортним чвориштем, Украјина би могла бити додатно изолована на северу Донбаса, а руска војска би имала бољу позицију за даља напредовања ка Краматорску и Славјанску.
Дугорочне последице
Меркурисове речи указују на то да тренутна ситуација на фронту наговештава дугорочне промене у динамици сукоба. Русија, која располаже значајним ресурсима и супериорном војном технологијом, укључујући хиперсоничне ракете попут Авангарда, Кинжала и Циркона, има јасну предност на терену.
Оружја попут ових су пресудна у неутралисању украјинских капацитета, укључујући противваздушне системе и командне центре, што додатно отежава украјинским снагама да се ефикасно бране.
Русија је, према Меркурису, увек тежила да заштити цивиле у Донбасу од украјинског бомбардовања које траје још од 2014. године. Приближавање Запада украјинској граници, укључивање НАТО-а у украјинске војне операције и снабдевање Украјине софистицираним оружјем били су кључни фактори који су довели до ескалације сукоба. Међутим, ни уз све ове ресурсе Запад није успео да преокрене ток рата.
На крају, експерт закључује да, како ствари сада стоје, Украјина губи рат и Запад нема много опција да то промени. У таквом сценарију, будућност сукоба зависи од даљих потеза руских и западних званичника, као и од стања на терену у кључним регионима попут Донбаса.