Прочитај ми чланак

Британска национална галерија преименовала руско уметничко дело

0

Британска национална галерија променила је наслов цртежа француског импресионисте Едгара Дегаса. Од прошле недеље, слика пастелних боја из 1890-их сада се зове ‘Украјински плесачи’, а не ‘Руски плесачи’.

Слика о којој је реч део је серије и настала је током посета плесних трупа из Руског царства у Паризу касних 1890-их. Такви наступи били су популарна атракција, с обзиром на интересовање Француске за источноевропске традиције након успостављања Двојног савеза између Француске и Руског царства 1894.

Плесачи су „готово сигурно Украјинци, а не Руси“, каже се у опису на web страници Националне галерије, без даљих детаља.

Галерија је признала да је до промене наслова дошло због тренутне политичке ситуације и након кампање јавног притиска на друштвеним мрежама, а не због било каквих нових откривених чињеница о Дегасовом раду.

„Наслов ове слике је тема дискусије већ дуги низ година и покривена је научном литературом“, рекао је портпарол галерије, а цитира Гуардиан. “Међутим, у последњих месец дана повећан је фокус на њу због тренутне ситуације па смо сматрали да је прикладан тренутак да ажурирамо наслов слике како би боље одражавао тему слике.”

Новине су цитирале две украјинске уметничке личности, које су похвалиле промену. Олесyа Кхромеyцхук, директорка Украјинског института у Лондону, пожалила се да дуги низ година кустоси изложби у Британији „без проблема представљају јеврејску, белоруску или украјинску уметност и уметнике као руске“.

Кампању за „украјинизацију“ Дегасових цртежа предводила је украјинска уметница и активисткиња Мариам Наием, која је потез Националне галерије прогласила као своју „микро победу“ . Рекла је да је писала на адресе неколико западних уметничких музеја у којима су изложена дела из ове серије, молећи за промену и да заправо ова институција прва услишила њене молбе.

Преименовање се уклапа у тренд на Западу да потисне руску културу а то се интензивирао након што је Русија отпочела војну операцију у Украјини крајем фебруара. Универзитет Милано-Бицоца у Италији, на пример, најавио је своју намеру да престане са предавањем предмета о писцу Фјодору Достојевском из 19. века и да се уместо тога фокусира на украјинске ауторе. Вест је изазвала бурне реакције и одлука је поништена. Кардифски филхармонијски оркестар избацио је Петра Чајковског из свог програма, сматрајући руског композитора из 19. века проблематичним.