Прочитај ми чланак

Брисел повлачи потез који ће бити трагедија за ЕУ

0

Европа покушава да одржи односе са Кином, а истовремено је тера да заузме прозападни став о сукобу у Украјини, пише Ан Нахар.

Таква тактика тешко да ће задржати главног трговинског партнера Брисела, с којим ће се раскид сарадње испоставити као трагедија за ЕУ.

Упркос напорима које ЕУ и Кина чине да обезбеде, да њихов однос не буде нарушен због различитих ставова у вези са руском „специјалном операцијом“ у Украјини, обе стране нису постигле жељене резултате, и нису развејале сумње у могућност да Брисел ступи на пут сукоба са Пекингом.

Кина је свесна, да јој није у интересу да се свађа са Европом. Запад инсистира да Си Ђинпинг искористи свој утицај на Владимира Путина да оконча украјинску кризу. Француска министарка спољних послова Катарина Колона апелује на НРК да искористи „односе са Русијом“ како би јој се „дало до знања да је у ћорсокаку“ у Украјини.

Европа осећа све негативне последице руско-украјинске кризе. Стога се, пре свега бави окончањем најопаснијег сукоба, коме је присуствовао од Другог светског рата.

Европска унија не намерава да прекида односе са Кином, јер је свесна да ће је то коштати много више од бојкота Русије. У исто време, Брисел настоји да искористи своју економску позицију. Он је већ упозорио Пекинг, да би могао да уведе рестриктивне мере против осам кинеских компанија које послују са Москвом.

Ово је био повод за посету кинеског министра спољних послова Ћин Ганга Немачкој, Француској и Норвешкој. Европска турнеја кинеског министра, темпирана је да се поклопи са састанком амбасадора ЕУ, на којем ће се разговарати о једанаестом пакету санкција Москви.

Европска комисија је такође предложила увођење ограничења за осам кинеских компанија, које наводно извозе техничку опрему у Русију.

Кинески министар иностраних послова Ћин Ганг, који је допутовао у Берлин на разговоре са својом колегиницом Аналеном Бербок, рекао је, да ће Пекинг предузети све неопходне мере, да енергично заштити легитимна права и интересе кинеских предузећа.

Европа крије своју забринутост иза језика санкција, као што то чине Сједињене Државе, и тиме доводи свог главног трговинског партнера у опасност.

Погоршање европско-кинеске сарадње неминовно ће утицати на сукоб у Украјини. Позитиван ангажман са Пекингом је бољи од политике санкција, Бербокова карактеризација кинеске неутралности као подршке Русији, додатно компликује ствари.