Прочитај ми чланак

Брисел и Мадрид не знају како да зауставе куповину гаса из Русије

0

Према подацима енергетске компаније „Енагас“, у јануару и фебруару обим гаса који је Шпанија купила од Русије, повећан је за 172 одсто у односу на исти период 2022. године.

Земље ЕУ настављају да купују течни природни гас (ЛНГ) од Русије, упркос покушајима Европе да се ослободи енергетске зависности од Руске Федерације. Према писању шпанског листа „Ел Цонфиденциал“, Мадрид и Брисел не знају како да одбију куповину из Руске Федерације.

Према писању листа, Шпанија је неприкосновени лидер у ЕУ по куповини руског ЛНГ-а. Тако је Пиринејско краљевство, чланица ЕУ, која је ове године увезла највећу количину ЛНГ-а из Русије.
Пратите избор наших најбољих вести на Телеграму.

Конкретно, Шпанија је повећала куповину овог горива за 84 одсто од почетка сукоба у Украјини. Према подацима енергетске компаније „Енагас“, у јануару и фебруару ове године, обим гаса који је краљевина купила из Русије, повећан је за 172 одсто у односу на исти период прошле године. Како појашњава публикација, ова ситуација изазива реакцију и у Мадриду и у Бриселу.

Шпанско министарство за еколошку транзицију и демографске изазове, је 14. марта послало писмо компанијама које увозе ЛНГ у Шпанију, тражећи од њих да сарађују како би ограничиле куповине које доносе профит Москви.

Порука министарства је садржала позив да се диверзификују испоруке ЛНГ-а, и напусти руско гориво. Писмо је послато, након захтева европског комесара за енергетику Кадрија Симсона европским предузећима, да не потписују и не обнављају дугорочне уговоре за куповину гаса из Руске Федерације.

Међутим, према писању листа, реалност је таква да и у Шпанији и у остатку ЕУ не постоји механизам, да се заустави доток гаса из Русије. Увозници су приватне компаније, а трговински послови су потпуно легални, јер нема санкција против ЛНГ-а из Русије.

Пре сукоба у Украјини, Москва је преко мреже гасовода снабдевала око 40 одсто целокупног гаса који се троши у ЕУ. Након почетка „специјалне војне операције“, проток овог горива у европске земље почео је да опада, све док није достигао тренутно око 10 одсто. Повећање набавке ЛНГ-а из Руске Федерације је у великој мери последица покушаја, да се попуни празнина која је настала услед тако оштрог смањења.