Прочитај ми чланак

БРИКС и кинеско подривање америчког долара

0

У кинеском граду Xиамену почео самит земаља групе БРИКС, а као гости су позвани лидери Египта, Кеније, Мексика, Тајланда и Таџикистана. Кина ће искористити скуп на врху како би потакнула партнере да се придруже иницијативи да кинески увозници купују нафту за јуан и злато.

Иако не суделује на самиту, као извозник нафте, Иран би, уз Русију, ускоро би могао напустити амерички долар и нафту продавати за кинеску валуту, коју ће моћи мењати за злато.

Сада постаје јасније што је Кина намерава чинити за свим златом којег је купила протеклих година, а да нико не зна колико га заиста поседује.

Кина, као највећи светски увозник нафте, припрема се за склапање нафтних уговора деноминираних у кинеским јуанима, који ће се моћи мењати за злато, чиме ће најважније азијско тржиште нафте извозницима омогућити трговину која неће бити деноминирана у америчким доларима, преноси Nikkei Asian Review.

Ова врста уговора ће бити први које ће Кина понудити страним инвестицијским фондовима, трговачким друштвима и нафтним компанијама. Касније ће се исти разматрати и за друге робе.

Ови су уговори повољни јер осигуравају избегавање америчког долара извозницима попут Русије, Ирана и Венецуеле, који су погодени америчким санкцијама.

Како би се повећала атрактивност уговора деноминираних у јуанима, Кина ће их у потпуности претворити у конвертибилне у злато на берзама Шангаја и Хонг Конга. Прошли месец су у Шангају успешно проведена четири теста о таквој врсти трговине сировом нафтом, а до краја године ће бити готов посао око детаља у нафтним уговорима који неће бити деноминирани у доларима.

”Правила игре у свијету нафте би се могла почети озбиљно мењати”, изјавио је Лука Громен, оснивач америчке макроекономске истраживачке твртке ФФТТ.

Да, правила се мењају. Добродошли у мултиполарни свијет у којем народи, ако то одлуче, више неће бити присиљени везати се за долар.

”Кинеско пословање на берзама у јуанима, које ће се моћи мењати за злато у Хонг Конгу, створиће систем у којем ће земље избећи амерички банкарски систем”, 30. августа је рекао стручњак за улагања Марк Тинкер.

”Након што се прихвати плаћање нафте или гаса у јуанима, добављачи као што су што Русија, Саудијска Aрабија или било ко други, више неће морати бринути о вишку јуана, јер ће их једноставно моћи промијенити у злато”, каже Марк Тинкер и додаје ”како се све више помичемо према мултиполарном свету”.

Русија је већ изразила спремност да се супротстави ”претераној доминацији одредених валута”, што је потврдио о Владимир Путин у изјави од 1. рујна.

”Осим тога, тражићемо равномернију расподелу квота и удела с правом гласа у ММФ-у и Светској банци”, изјавио је Путин.

Русија је спремна удружити снаге с партнерима у борби против прекомерне доминације неколико резервних валута.

”Ми смо спремни радити с нашим партнерима ради подршке реформи, када је у питању регулација међународних финансија да би превладали претерану доминацију неколико резервних валута. Такође, радићемо на уравнотеженију расподеле квота и удела с правом гласа у ММФ-у и Светској банци”, изјавио је председник Владимир Путин у свом чланку уочи БРИКС самита.

Додао је и како БРИКС иде према новим хоризонтима стратешког партнерства, о чему ће Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Aфрика расправљати од 3. до 5. септембраа у Кини.

Несрећна глобална финанцијска архитектура”

Према руском председнику, Русија дели забринутост групе БРИКС због утицаја  несрећне финанцијске архитектуре и глобалне економије који не узимају у обзир све већу важност економија у настајању.

”Вјерујем да ће земље БРИКС-а чврсто наставити деловати против протекционизма и нових препрека у светској трговини. Земље групе су сагласне о овом питању, како бисмо могли ојачати темеље за отворени мултилатерални трговински систем, једнак и обострано користан, те ојачати улогу СТО као кључног регулатора у међународној трговини”, написао је Путин у чланку уочи самита групе.

Рекао је како руска иницијатива о развоју сарадње унутар групе за циљ има стварање делотворних механизама за потицање здраве конкуренције.

”Циљ је створити пакет мера сарадње у борби против рестриктивних пословних пракси великих мултинационалних компанија и прекограничних повреда правила у тржишном натицању”, изјавио је.

Руски лидер је рекао како је стратегија групе БРИКС господарско партнерство који се тренутно проводи, а усвојена је на самиту у Уфи 2015. године.

”Надамо се да ћемо у Xиамену говорити о новим задацима како би остварили опсежну сарадњу у подручју трговине, улагања и индустрије”, рекао је руски лидер, додајући да је заинтересиран за промицање економске сарадње са свим партнерима из групе.

Ове године ће Нова развојна БРИКС Банка одобрити други пакет инвестицијских пројеката, од 2,5 и 3 милијарде долара.

”Ја сам уверен како њихова примена не само да ће бити потицај нашим економијама, него ће такође подржати и интеграцију измеду наших земаља”, закључио је руски председник.

БОНУС ВИДЕО

Гости емисије „Дебата” били су су познати економски стручњаци Бранко Драгаш и Драган Радовић.  У емисије говорило о томе о томе како страни инвеститори (у индустрији алкохола и дувана) пљачкају Србију (00:31:00); колико ће користе имати држава Србије ако сузбије привредни криминал (00:34:00); као и о пореској управи у Данској и у Србији (00:37:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.