Прочитај ми чланак

Бразилцима који протестују због изборних резултата блокирани банковни рачуни

0

Неким Бразилцима који протестују због пораза председника Жаира Болсонара блокирани су банковни рачуни. Извештаји долазе неколико дана након што је изборни суд наредио блокирање главних налога на друштвеним мрежама на којима се оспоравају резултати.

Болсонаро је прошлог месеца изгубио од Луиза Инасија Луле да Силве на веома оспораваним изборима са разликом од 49,1% према 50,9%.

Након његовог пораза, хиљаде возача камиона паркирало је своја возила на аутопутевима широм земље, као што су камионџије у Канади урадиле протестујући против мера Цовид-а. Демонстранти су тврдили да су избори покрадени.

„Неопходно је, одговарајуће и хитно блокирати банковне рачуне оних који су под истрагом, с обзиром на могућност коришћења средстава за финансирање недозвољених и недемократских радњи, како би се зауставило кршење или претња закону“, рекао је Де Мораес, наводећи да постоји „поновљена злоупотреба права на окупљање“.

Де Мораес је навео да је “неколико антидемократских аката” почело након што су возачи камиона “почели да блокирају саобраћај на неколико аутопутева у земљи”.

Судија Врховног суда Александар де Мораес обрачунава се са онима који сумњају у изборне резултате.

„Они који су криминалним средствима учествовали у антидемократским актима биће третирани као криминалци“, рекао је он након што је суспендовао неколико кључних Болсонарових присталица са друштвених медија.

Неколико локалних новина објавило је да је Мораес замрзнуо банковне рачуне преко 40 људи и компанија које су повезане са протестима.

Док је прошле недеље био у Њујорку, Мораес је рекао да је „демократија у Бразилу нападнута, али да је преживела“. Он је додао да је тренд сумње у изборне резултате у САД покренула десница и да се „проширила на источну Европу, а потом и на Бразил“.

Мораесова тактика прати тактику канадског премијера Џастина Трудоа који је користио против демонстраната који се залажу за грађанске слободе из Конвоја слободе – потез због којег се Трудо још увек истражује.