Прочитај ми чланак

Бразил: 3.588 година робије за 23 полицајца

0

resetke-zatvor-1333969249-147664

(Танјуг)

Полицајци су осуђени због убиства 13 осуђеника у градском затвору Карандиру током акције да се скрши побуна затвореника 1992. године

Суд у Бразилу осудио је 23 полицајца‚ сваког на по 156 година затвора, због учешћа у масакру почињеном у Сао Паулу 1992. године.

Полицајци су осуђени због убиства 13 осуђеника у градском затвору Карандиру током акције да се скрши побуна затвореника.

У тој акцији је погинуло укупно 111 затвореника, а тужилаштво је тврдило да је већина њих убијена ватреним оружјем из близине.

Адвокати полицајаца су изјавили да ће се жалити на пресуду. Током суђења, тројица полицајаца су ослобођена кривице.

Двадесет и три осуђена полицајца (већина њих је сада у пензији), првобитно су оптужени за смрт 15 затвореника, али се касније испоставило да су двојицу затвореника убили робијаши.

У наредним месецима, још неколико десетина полицајаца очекује се да ће бити доведени на суђење.

Пуковник Убиратан Гимареш који је 2001. године водио полицијску акцију да се успостави контрола над Карандиром, осуђен је због употребе прекомерне силе. Он је међутим 2006. године ослобођен оптужбе.

Нереди у затвору почели су 2. октобра 1992. године након што се свађа двојице кажњеника убрзо проширила на остале затворенике и њихове ривалске групе. У то време, тај затвор је био један од највећих у Јужној Америци и у њему је било 10.000 затвореника.

Кажњеници су рекли да су специјалне полицијске снаге брутално угушиле нереде.

„Никада нисмо мислили да ће упасти и насумице убијати људе, јер се нису сви придружили побуни“, рекао је за ББЦ бивши затвореник Жаси де Оливеира.

„Полицајци су почели да пуцају по свима. Био сам на петом спрату. Уколико си погледао полицајцу у очи, био си мртав“, рекао је он.

Одбрана полицајаца је на суђењу рекла да су полицајци само обављали своју дужности и реаговали у самоодбрани, с обзиром да су многи кажњеници били наоружани.

Затвор Карандиру је затворен 2002. године, убрзо након што су затвореници у координисаној истовременој побуни у 27 затвора у бразилској држави Сао Пауло за таоце узели на хиљаде посетилаца.

Нереди у бразилским затворима нису неуобичајени у Бразилу али је број убијених у Карандиру и спорост бразилског правосудног система у довођењу оптужених на суђење, шокирао јавност, пренео је ББЦ.