Прочитај ми чланак

Блумберг шири истину или лаж?! Вакцинисани људи шире делта варијанту…

0

Према новом истраживању, људи који су вакцинисани против Kовид-19 имају једнаку вероватноћу да ће пренети Делта варијанту вируса на своје контакте у свом домаћинству као и они који нису примили вакцину.

У једногодишњем истраживању код 621 особе у Великој Британији са благим Ковид-ом, научници су открили да је њихово највеће вирусно оптерећење било слично без обзира на статус вакцинације, наводи се у раду објављеном у четвртак у медицинском часопису The Lancet Infectious Diseases. Анализа је такође открила да је 25% вакцинисаних особа које су контакти у домаћинству и даље добило болест из индексног случаја, док се 38% оних који нису примили вакцину заразило.

© Фото : Pixabay

Резултати донекле објашњавају зашто је Делта варијанта толико заразна чак и у земљама са великим постотком вакцинисаних и зашто невакцинисани не могу претпоставити да су заштићени јер су други примили вакцину.

Они који су вакцинисани брже су се очистили од вируса и имали су блаже случајеве, док су невакцинисани чланови домаћинства имали већу вероватноћу да ће патити од тежег облика болести.

“Наши налази показују да само вакцинација није довољна да спречи људе да се заразе Делта варијантом и да је шире у домаћинству”, рекао је Ajit Lalvani, професор заразних болести на Imperial College у Лондон који је водио ову студију.

Утврђено је да вакцинација смањује пренос Алфа варијанте у домаћинству први пут откривен у Великој Британији крајем 2020. за између 40% и 50%, а инфициране вакцинисане особе имале су ниже вирусно оптерећење у горњим дисајним путевима.

Међутим, Делта варијанта је већ неко време доминантна врста у свету.

Истраживање је такође показало да је имунитет од потпуне вакцинације ослабио за само три месеца. Аутори су рекли да нема довољно података који би саветовали да ли би то требало довести до промене у британској политици око појачања са више додатних доза вакцина, где се тренутно треће дозе тренутно нуде старијим и рањивијим особама шест месеци након њихове друге ињекције.

Шест месеци је произвољан временски период одабран након раних података из Израела о делотворности појачивача(треће дозе), али нема разлога веровати да би били мање ефикасни ако би се дали раније, рекао је Neil Ferguson, епидемиолог на Imperial College у Лондону и истраживач на студији, на брифингу за новинаре у четвртак.

Програм за појачавање могао би помоћи у заустављању вируса, јер додатне дозе или поновљене инфекције имају тенденцију да доведу до дужег имунолошког памћења, потенцијално штитећи људе до годину дана, рекао је Lalvani.

Потребно је више података да се то потврди, рекао је он.

Аутори нису анализирали инфекције на основу врсте вакцина које су људи примили. Maria Zambon, шефица одељења за грип и респираторну вирусологију у Агенцији за здравствену сигурност Уједињеног Краљевства, напоменула је да још увек постоји више од 300 вакцина у развоју и рекла да је могуће да би будуће генерације вакцина могле бити боље у спречавању преношења.