Прочитај ми чланак

БЛЕРОВ „ТИНК ТЕНК“: Популизам расте у Европи, спомиње се и Србија

0

Институт за глобалне промене иза ког стоји бивши британски премијер и некадашњи саветник српске владе Тони Блер упозорио је на растући популизам у Европи.

Такозвани „тинк тенк“ је навео да посебно на истоку континента „популистичке партије“ преузимају власт, а у том контексту је споменута и Србија.

Како се наводи, удео гласова које су популистичке партије са обе стране политичког спектра освојиле се утростручио од 2000. године, са 8,5 одсто на 24,1 одсто.

Истовремено, број земаља у Европи у којима популистичке партије учествују у власти се удвостручио са седам на 14, што је створило „популистички појас без преседана“ од Балтика до Егејског мора.

Блеров институт упозорава да ће се тај тренд наставити уколико умерене политичке партије не буду порнашле начин да се супротставе привлачношћу популиста.

Извештај дефинише популистичким партије и политичаре који „тврде да представљају прави израз воље уједињеног слободног народа против домаћих елита, страних миграната или етничких, религијских или сексуалних мањина“.

Како се наводи, њих карактеришу чести напади на независне институције, медије и правосуђе, подршка жестокој контроли имиграције и протекционистичке економске политике.

„Најјачи су на истоку Европе где су део власти у седам земаља – Босни, Бугарској, Чешкој, Мађарској, Пољској, Србији и Словачкој, док су популистичке партије мањински партнери у владама још две земље, а главна опозиција у три“, наводи се у извештају.

Посебно се истичу владајућа партија у Пољској Право и правда, као и мађарски Фидес Виктора Орбана, две „братске“ партије и потенцијални извор потреса у Европској унији.

„Они истичу национализам базиран на земљи, крви и култури, заузимају чврст став према имиграцији и почели су да разарају демократске институције, слободне медије и независно судство“, наводи се у извештају.

Како истиче Блеров институт, те странке „углавном раде у оквиру слова закона и привлаче широку подршку“, али су на дуже стазе „заслужни“ за уништавање институција чији је задатак да чувају демократију.

Истиче се да су на истоку Европе популисти десничари, док је на југу и западу то улога левичара – Сиризе у Грчкој и Подемоса у Шпанији.

„Година у којој су популисти заузели сцену била је 2016, али је тренд почео још раније. Видимо велику политичку трансформацију која је дугорочна, а која је ношена економском несигурношћу, противљењу имиграцији и идеји о мултиетничким друштвима“, наводи се у извештају.

Такође, као важан фактор истиче се „лакоћа комуницирања“ у ери дигиталних и друштвених медија.