Прочитај ми чланак

Бивши шеф ЦИА: Заглавили смо у Украјини, Руси имају веће шансе; Имамо један излаз

0

Бивши шеф ЦИА, Џорџ Биби, сматра да Сједињене Државе треба да направе компромис у вези са кризом у Украјини, како би избегле најтежи избор између ескалације сукоба са Русијом, и тестирања издржљивости.

„Уколико нисмо вољни да кренемо ка компромисном решењу, које би, како је Кијев предложио на почетку сукоба, требало да укључује неки облик украјинске неутралности, бићемо суочени са избором између ескалације нашег учешћа, или такмичења у издржљивости, у којем Русија има веће шансе. Ниједна од ових опција се неће добро завршити за Украјину или Сједињене Државе“, изјавио је Биби.

„Прозор могућности за Сједињене Државе, по питању бивше совјетске републике брзо се сужава, како време игра на руку Русији у овој кризи“, приметио је аутор. Истовремено, он је одбацио могућност промене ситуације у корист САД, уз помоћ економских или милитаристичких напада на Москву.

Тако је подсетио на значајне последице антируских санкција по западне земље.

„Стезање економске омче око Русије биће неефикасно“, нагласио је стручњак.

Биби је критиковао и представнике „партије јастребова” у Вашингтону. Њихове предлоге за интензивирање америчке интервенције у украјинском сукобу, који би могао довести до директног сукоба Русије и НАТО-а, назвао је коцкањем.

Осим тога, амерички стручњак је сигуран да су политичари направили огромну грешку, што су се наоружали у јавном простору против свега руског.

„Чак и Руси који жале за прекидом односа са Западом, били су шокирани степеном непријатељства Запада према руском народу и култури последњих година. Сједињене Државе не чине ништа да би привукле грађане Русије, или да покажу да смо отворени за побољшање односа“, резимира Биби.

У позадини руске специјалне операције за одбрану Донбаса , Сједињене Државе и њени савезници из НАТО- а настављају да испоручују оружје Украјини. Председник Џо Бајден је потписао закон о зајму, Вашингтон издваја десетине милијарди долара Кијеву.

Москва је више пута истицала да снабдевање западне војне опреме само продужава сукоб, а транспорт наоружања постаје легитимна мета руске војске.