Прочитај ми чланак

Бајден о Туђману: Разбојник

0

Председник САД Џо Бајден током деведесетих је првог председника Хрватске Фрања Туђмана назвао фактором нестабилности на Балкану.

То је потврђено у транскриптима расправа у америчком Сенату.

© AP Photo /

Како преноси Индеx, он је Туђмана назвао и ауторитарним разбојником и грамзивим моћником.

Иако је Бајден имао јасан став пре свега, како је тврдио, српској одговорности за све сукобе на подручју бивше Југославије и иако је међу првима тада у Сенату говорио о одговорности Милошевића за агресију у Хрватској, сматрао је да ни Туђман не припада правој страни историје.

Тако је 1997. године упутио захтев за обуставу позајмице Светске банке Хрватској. У образложењу је тражио да Хрватска процесуира своје ратне злочинце те написао:

„Стравични ратови у Босни и Хрватској од 1991. до 1995. имали су много сложених узрока. Један од њих био је и слабо прикривена жеља српског председника Милошевића и хрватског председника Туђмана да поделе БиХ“.

Туђмана је тада назвао „грамзивим моћником“.

„Свесно је тетошио оптужене ратне злочинце упркос обавези према Дејтону да их преда Међународном суду у Хагу“, говорио је Бајден о Туђману.

„То да Туђман одбија да преда оптужене који живе у Хрватској је увреда за цивилизоване људе свугде и шамар у лице Сједињеним Државама које су посредовале у потписивању Дејтонског споразума“, поручио је.

„Ауторитарни разбојник“

Туђману је Бајден, осим непроцесуирања ратних злочинаца, спочитавао и онемогућавање повратка српског становништва.

„Ови безаконити појединци одбили су све међународне покушаје интеграције Мостара те су прибегли смртоносном насиљу над муслиманима“, рекао је, преносе Новости.

У Сенату је током деведесетих редовно говорио против Туђмана. Тако је у мају 1997. године рекао:

„Тренутно имамо ситуацију у Хрватској у којој је председник јако болестан. Он је, благо речено, моћник и све што иде уз тај опис. Ради се о типу који није бомбонијера.“ Туђмана је том приликом назвао и ауторитарним разбојником који ће учинити све да „торпедира Дејтон“.

У јулу 1999. године Бајден је за време расправе на тему Изгледи демократије у Југославији казао: „Разлика између Хрватске и Туђмана, који би итекако могао бити оптужен за ратне злочине, и Србије и Милошевића јесте у томе да у случају Хрватске имамо озбиљна средства за утицај. Хрватска жели да постане чланица НАТО-а, делом ЕУ и Запада. Милошевић не жели Србију на Западу.“

У говору у септембру 2000. године Бајден је казао да је Туђман саткан од истог материјала као Милошевић. „Он је агресивни, антидемократски вођа. Једини разлог зашто сам заговарао помоћ у обнови његове војске био је тај што, за разлику од Србије, Хрватска није представљала велику претњу региону“, рекао је Бајден.