ИЗРАЕЛ је створио лажну компанију за производњу експлозивних пејџера који су затим испоручени у Либан, објавио је The New York Times, позивајући се на тројицу обавештајних званичника упућених у операцији.
„Чини се да је BAC Consulting мађарска фирма, која је имала уговор за производњу пејџера по лиценци тајванске компаније Gold Apollo, у ствари била је део израелске маске“, пише у публикацији.
Најмање две друге фирме-маске основане су да би сакриле стварне идентитете људи који су правили пејџере – израелских обавештајних службеника, додају извори америчког листа.
Навели су да су пејџери који су испоручени Либану садржавали батерије са PETN експлозивом. Истовремено, BAC Consulting је имао и обичне клијенте за које је производио уређаје без експлозива.
Њујоршки лист открива и да су пејџери почели да стижу у Либан у лето 2022. године, али је да је њихова производња повећана након што је лидер Хезболаха Хасан Насралах осудио употребу мобилних телефона из безбедносних разлога. Плашио се да би Израел могао да их хакује користећи нове технологије и наредио члановима покрета да не користе мобилне телефоне за пренос информација о кретањима и плановима путовања.
Уместо тога, Насралах је инсистирао на коришћењу пејџера који, између осталог, не откривају локацију корисника и друге информације.
Пејџери су у минули уторак детонирали у различитим деловима Либана, при чему је повређено више од 2,8 хиљада људи и убијено 12.
Следећег дана експлозије су се наставиле. Према листу Ан-Нахар, тог дана су детонирали радио-телефони које је шиитски покрет Хезболах скоро истовремено (пре око пет месеци) купио са пејџерима.
Према последњим подацима, другог дана је погинуло 20 људи, а 450 је повређено.
Хезболах је Тел Авиву обећао „оштар одговор“.
Како је пренела британска новинска агенција Reuters, израелска обавештајна служба Мосад поставила је експлозив у пет хиљада пејџера тајванске производње које је наручио Хезболах од компаније Gold Apollo.
Tи пејџери су експлодирали у моменту када је на њих стигла кодирана порука.
Портал Аxios је објавио, позивајући се на „сопствене изворе“, да је операција дизања у ваздух комуникационих уређаја Хезболаха одобрена на састанцима израелског премијера Бењамина Нетанјахуа са шефовима служби безбедности.